18 Ağustos 2017 12:27

Şişecam’dan teşvikli zorla işten çıkarma

Şişecam, kapatacağını duyurduğu Kırklareli Paşabahçe fabrikasındaki D fırınında kendi isteğiyle işten ayrılacaklara teşvik vereceğini açıkladı.

Şişecam’dan teşvikli zorla işten çıkarma

Paylaş

Kırklareli Paşabahçe fabrikasındaki D fırınını dokuzuncu ayın onunda kapatmayı planlayan Şişecam AŞ, işten kendi isteği ile çıkacaklara verilecek teşvikleri duyurdu.

Fabrika Müdürü Mehmet Önen tarafından yayınlanan ve “08.09.2017 tarihli duyuru ile işyerimizde ilan edildiği üzere, Türkiye kapasite optimizasyonuna yönelik alınması gereken tedbirler neticesinde Kırklareli fabrikası D fırının 10.09.2017 tarihi itibariyle kapatılmasına karar verilmiştir. Bu durum yasa gereği, Çalışma ve İş Kurumu Kırklareli il müdürlüğüne ve işyeri sendika temsilciliğine bildirilmiştir” denilen duyuruda teşvik uygulamasından yararlanarak gönüllülük temelinde ayrılmak isteyip de yazılı olarak başvuranlardan talepleri işveren tarafından kabul edilenlere teşvik verileceği belirtildi.

İSTENİLEN SAYIYA ULAŞILMAZSA…

Yasal ihbar kıdem tazminatları, işten ayrılış tarihindeki kıdem tazminatı tavanı dikkate alınarak hesaplanıp ödeneceği söylenen duyuruda, 2017 yılında emekliliğe hak kazanacaklara, yasal kıdem tazminatlarının yüzde 14’ü, 2018 yılında emekliliğe hak kazanacaklara, yasal kıdem tazminatlarının yüzde 18’i, 2019 yılında emekliliğe hak kazanacaklara, yasal kıdem tazminatlarının yüzde 20’si, 2020 yılında ve sonrasında emekliliğe hak kazanacaklara, yasal kıdem tazminatlarının yüzde 26’sı oranında ilave teşvik ödemesi yapılacağı ifade edildi.  Belirtilen teşviklerden yararlanabilmesi için işçilerin en geç 28 Ağustos 2017 tarihine kadar Fabrika İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekir. Ödemeler ise fırının kapanma tarihi olan 10 Eylül 2017 tarihini takip eden 30 gün içerisinde nakten defaten yapılacak. Duyuruda ayrıca teşvik uygulamasından yararlanmak için 28 Ağustos tarihine kadar başvuranlar ve talepleri işveren tarafından edilen işçilerin sayısı tespit edilen istihdam fazlası kişi sayısına ulaşmaması halinde, istihdam fazlası diğer çalışanların sözleşmeleri açıklanan teşvik uygulanmaksızın yasal hakları ödenmek suretiyle sona erdirilecektir. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

13 gazetecinin davasında 2 gazeteciye tahliye kararı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa