Çelik işçilerine destek yayılıyor

Çelik işçilerine destek yayılıyor

Yunanistan’daki Aspropirgos demir çelik fabrikasında aylardır grevde olan işçilere Cuma günü özel tim tarafından yapılan saldırı ülke içinden ve dışından protestolarla karşılandı. Grev kırıcıları fabrikaya sokmak ve çalışmalarını sağlamak için fabrikaya giren özel tim grevin önde gelenleri arasında say

Tutuklanan işçilerden altısı akşam saatlerinde serbest bırakıldı ancak haklarında dava açılacağı açıklandı.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Yunanistan Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME), saldırının hemen ardından yaptığı açıklamada, işçilere ve bölgedeki sendikalara grevdeki işçilerle dayanışma için fabrika kapılarında toplanma çağrısı yaptı. Kısa sürede Atina’nın çeşitli yerlerinden gelen yüzlerce işçi fabrika kapılarında toplandı. Fabrikada toplanmaya başlayan PAME üyeleri, Atina-Korinthos arasındaki şehirlerarası yolu ulaşıma kapattı.

KKE: BASKILARINIZ SONUÇ VERMEYECEK

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) de internet sitesinden yaptığı açıklamada hükümetin, işçilerin kendileri ve aileleri için insanca yaşam taleplerine böyle bir saldırıyla cevap verdiğini ve hükümetin büyük patronların çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

Açıklamada, KKE Merkez Komite üyesi Spiros Halvacis’in, Kamu Düzeni Bakanı Nikos Dendias’ı arayarak polisin fabrika önünden uzaklaştırılmasını ve gözaltına alınan işçilerin serbest bırakılmasını talep ettiği belirtildi.

‘ÇELİK İŞÇİLERİNİN SORUNU TÜM İŞÇİ SINIFININDIR’

Yunanistan Kamu Emekçileri Sendikası (ADEDY) Yürütme Kurulu adına yapılan açıklamada polisin fabrikadan derhal çekilmesi hükümetten talep edilirken saldırının kabul edilemeyeceği belirtildi. ADEDY, kamu emekçilerinin tamamının mücadele eden çelik işçilerinin yanında olduğunu ve çelik işçilerinin sorununun tüm ülke işçi sınıfının sorunu olduğu vurgulandı.

Genel İşçi Federasyonu’nun Yunan elektrik dağıtım kurumu DEH’daki örgütlenmesi olan GENOP/DEH de çelik işçilerine dönük saldırı hakkında yaptığı açıklamada tutuklanan çelik işçilerinin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

ULUSLARARASI DAYANIŞMA

PAME tarafından yapılan dayanışma çağrısına çok sayıda ülkeden komünist ve işçi partileri yanıt verdi.

Emek Partisi (EMEP) tarafından PAME’ye gönderilen destek mesajında da  ‘Biz artık sadece kendi işimizi ve ücretlerimizi korumak için mücadele etmiyoruz. Mücadelemiz tekellere, onların Atina’daki hükümetine ve Troykaya karşıdır’ diyerek greve çıkan Aspropirgos demir çelik işçilerinin mücadelesinin meşru ve haklı bir mücadele olduğu vurgulandı.

AKP hükümeti eliyle yasaklanan grevlere ve emekçilere yönelik saldırılara dikkat çekilen mesajda, “Yunanistan hükümeti ve sermayesinin, grevde olan Aspropirgos
Demir Çelik işçilerine yönelik saldırılarını kınıyor, tüm dayanışma duygularımızla işçilerin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Gözaltına alınan, tutuklanan işçiler derhal bırakılmalı, tüm talepleri kabul edilerek işlerine dönecekleri koşullar sağlanmalıdır” denildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net