18 Ağustos 2017 11:39

Petrol-İş, baskıyı arttıran Petkim yönetimini uyardı

Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi, Petkim’deki artan baskılar ve işten çıkarmalarla ilgili bir açıklama yaptı ve işvereni uyardı.

Petrol-İş, baskıyı arttıran Petkim yönetimini uyardı

Paylaş

Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi, Petkim’de artan baskılar ve işten çıkarmalarla ilgili vardiyalarda yaptıkları açıklama ve eylemlerle işvereni uyardı.

Şube Başkanı Ahmet Oktay, Petkim’de bazı yöneticilerin tutum ve davranış bozukluğu içerisinde olduğunu ve bu yöneticilerin bu tür davranışlarını gözden geçirmeleri gerektiğini daha önce dile getirdiklerini söyledi. Oktay, “Bugün bir kez daha uyarıyoruz. Bu tür yönetim anlayışı iş barışını ve iş huzurunu bozacak en büyük etkenlerdir. Ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası gerçek anlamda suçlu olanlar haricinde hiçbir suç unsuru tespit edilmemiş 25/2’den iş akitleri fesh edilen arkadaşlarımızın derhal işe iadelerini talep ediyoruz” dedi.

Bu anlamda çeşitli bahaneler gösterilerek iş akdi fesh olmuş ve şu ana kadar herhangi bir tutuklama olayı yaşamamış olan işçilerin işe iadelerini sağlama adına bundan sonraki süreçte Petrol-İş Sendikası ve Türk-İş Konfederasyonu olarak bu hukuksuz uygulamanın ortadan kalkması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. 

Oktay yaptığı açıklamada, “Buradan Petkim İşverenini ve SOCAR yönetimini bir kez daha uyarıyoruz. Sendika üyesi personele farklı, kapsam dışı personele farklı uygulama yapamazsınız. Bunun adı çifte standarttır. Ayrıca yapmış olduğunuz bu uygulama TİS ihlalidir. TİS 23/6. Maddesi bu konuda çok açıktır. Bundan dolayıdır ki bu tür yanlış uygulamalar ortadan kalkana kadar Petkim işyerimizde iş barışının olması mümkün gözükmemektedir” dedi. 

'SOCAR’IN NİYETİ PETROL-İŞ’E SALDIRMAK'

Konu ile ilgili basına açıklamalarda bulunan Oktay, Petkim yönetimi SOCAR ile TİS sürecinde yaşanan sıkıntıları aşıp çözüme yönelik belli bir noktaya getiremeden, işverenin saldırılarına maruz kaldıklarını dile getirdi. 

Bazı ünitelerdeki yöneticilerin “Her konuda bizim dediğimiz olacak” diyerek baskıcı bir yönetim anlayışı yürütmeleri üzerine uyarılarda bulunduklarını ifade eden Oktay, “Bunun adı mobbingdir ve yasaya göre de bu suçtur” dedi.

Oktay, 15 Temmuz sürecinin sonrasında Petkim ve Star Rafinerisinde çıkarılan işçilerin herhangi bir tutuklama kararının olmamasına rağmen iş akitlerinin fesih edildiğine vurgu yaparak, gerçek suçluların cezalarını çekmeleri yönünde bir itirazlarının olmadığını söyledi. Oktay, devletin yetkilileri tarafından gözaltına alınan ancak serbest bırakılmış veya bilgilerine başvurulan her işçinin sorgusuz sualsiz iş akdini fesheden SOCAR yönetiminin bu tavrının, Petrol-İş’e yönelik bir saldırı olduğunu belirtti. 

KAPSAM DIŞINA AYRI, İŞÇİLERE AYRI UYGULAMA

25 Temmuz’da Petkim’den 6, Star Rafinerisinden ise 3 çalışanın gözaltına alınması ve 3’ü dışında geri kalanların serbest bırakılmasına rağmen işten çıkarılmasını eleştiren Oktay, “SOCAR’da denetimli serbestlikle bırakıldığı halde yönetici veya uzman pozisyonunda çalışanlar varken söz konusu sendikalı işçiler olduğunda işveren farklı tutum içerisine giriyor. Arkadaşlarımızın işe iadelerini talep ediyoruz” dedi.

‘İKTİDARA ŞİRİN GÖRÜNME ÇABASINDALAR’

Oktay, yaşanan sürecin Petkim yönetimi tarafından iktidara şirin gözükme çabasından kaynaklandığını, aynı zamanda Petrol-İş sendikasının gücünü azaltma amacında olduklarını belirtirken Cumhurbaşkanı’nın son OHAL açıklamasından sonra Petkim işvereninin de iştahının kabarıp daha hukuksuz davranabildiğini vurguladı. 

İşten çıkarmaların TİS’in ihlaline girdiğini hatırlatan Oktay, “Daha önce iş akdi feshedildiği halde devletin herhangi bir kurumu tarafından sorgulanmamış arkadaşlarımız da var. Bunlardan birisi de Onur Ulu’dur. Bu arkadaşımız hakkında hiçbir soruşturma olmamasına rağmen 87 gündür işsiz. Onun gibi evlerinde tekrar işine geri dönmeyi bekleyen arkadaşlarımız da var. Bu uygulama resmen hukuksuzluktur” dedi. 

TÜRK-İŞ VE PETROL-İŞ GENEL MERKEZİNE ÇAĞRI

Petkim’deki durumla ilgili Petrol-İş Genel Merkezi ve Türk-İş yönetimini de bilgilendirdiklerini söyleyen Oktay, bundan sonraki süreçte sendika genel merkezi ve konfederasyon olarak birlikte hareket ederek bir eylemlilik sürecine girerlerse kazanım sağlayacaklarını belirtti. İşten çıkarılmalar sonucu aldıkları tutum noktasında sendika ve konfederasyon olarak zayıf kaldıklarını ifade eden Oktay, bundan sonraki süreçte daha kararlı olmaları gerektiğini vurguladı.(İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

 ‘Sözcü raporunu kim, hangi yetki ile hazırladı?'

SONRAKİ HABER

Sudan halkı: Beşir rejimi devrilene kadar yola devam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa