18 Ağustos 2017 10:08

Mahkeme cinsel istismar davasında yine ‘rıza’ aradı

Diyarbakır'da mahkeme cinsel istismara uğrayan 17 yaşındaki çocuk için 'rızası var' dedi, sanığa sadece 2 yıl 11 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme cinsel istismar davasında yine ‘rıza’ aradı

Paylaş

Diyarbakır'da, 17 yaşındaki çocuğa 4 kez cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla, hakkında 42 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan 26 yaşındaki V.A., “Mağdurun rızası ile cinsel ilişkiye girdiği” gerekçe gösterilerek 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini indirim sebebi sayan mahkeme, cezayı 2 yıl 11 aya düşürdü. 
 
Kayapınar ilçesinde çocuk bakıcılığı yapan 17 yaşındaki H.K., 24 Temmuz 2016 günü polise başvurarak, aynı mahallede dönercilik yapan 26 yaşındaki V.A.'nın birden fazla kez kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Şikayet üzerine gözaltına alınan V.A. tutuklanırken,  olayla ilgili soruşturma başlatıldı.  3 ay sonra serbest bırakılan V.A. hakkında “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Konut dokunulmazlığını ihlal etme” ve “Reşit olmayanla cinsel ilişki” suçlarından 42 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

 

'RIZASIYLA BİRLİKTE OLDUK'

 
İddianamenin kabulünün ardından tutuksuz sanık V.A.'nın yargılaması Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. İfadesinde çocuğun yaşının küçük olduğunu bilmediğini, kendi rızası ile ilişkiye girdiğini iddia etti.

 

‘BENİM RIZAM YOKTU’

 

Sanık V.A.'nın oturdukları mahallede esnaf olduğunu belirten mağdur H.K. ise ifadesinde şunları anlattı:
 
“Bana zarar vereceğini düşünmüyordum. Cinsel saldırıda bulundu. Benim rızam yoktu. Benimle evleneceğini söyledi. Evli olduğunu bilmiyordum. Evli olduğunu öğrenince uzak durmasını söyledim. Beni sevdiğini ve kaçıracağını söyledi. Beni çağırdığında gitmeyeceğimi söyleyince,  yaşadıklarımızı aileme anlatıp, beni rezil etmekle tehdit ettiği için korkarak evine gittim. Orada cinsel saldırıda bulundu. Bir gün de evime geldi. Burada da cinsel saldırıda bulundu. Direndim, ancak rezil olacağımı düşündüğüm için bağıramadım. Babam için sustum. En son tehditle bir arkadaşının evine çağırdı. Aileme söylemesinden korktuğum için her seferinde görüştüm. Babamın boynu bökülmesin diye kabul ettim. Şikayetçiyim."

 

İYİ HAL İNDİRİMİ İLE 2 YIL 11 AY CEZA

 

Son celsede esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, taraflar arasında gönül ilişkisi bulunduğunu ve cinsel istismar olayında mağdurun rızasının olmadığı konusunda kanaat oluşmadığını belirtti. “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” iddiasıyla yargılanan sanığın, daha az ceza gerektiren “Reşit olmayanla cinsel ilişki” suçundan cezalandırılmasını talep eden savcı, V.A.'nın diğer suçlardan ise beraatini istedi. Kararını açıklayan mahkeme, sanık V.A.'yı “Reşit olmayanla cinsel ilişki” ve “Basit konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıdı. Cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini indirim sebebi sayan mahkeme, cezayı 2 yıl 11 aya indirdi. Mahkeme, sanığın “Çocuğa karşı cinsel amaçla, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise beraatine karar verdi. (Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Barcelona van attack: At least 13 dead, 100 injured

SONRAKİ HABER

CHP: Her yıl 20 bin kişi meslek hastalıklarından ölüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa