18 Ağustos 2017 06:17

Örgütlülüğümüzü güçlendirip ortak mücadeleye hazırlanmalıyız

Kroman Çelik işçileri, metal işçilerini ilgilendiren sözleşme süreci sürecinde daha çalışma koşulları için işçilere birlik çağrısı yaptı.

Örgütlülüğümüzü güçlendirip ortak mücadeleye hazırlanmalıyız

Paylaş

Kroman Çelik işçileri
Gebze 

 

Biz metal işçileri olarak sendikalarımız Birleşik Metal-İş’le beraber metal patronlarının sendikası olan MESS ile yeni bir sözleşme sürecine girdik. Metal fırtınası olarak tarihe geçen 2015 sözleşmesinden büyük dersler çıkararak, yeni bir sözleşmenin arifesine giriyoruz. Sendikalarımız taslaklarını hazırlayarak MESS’e sunmaya başladı. Birleşik Metal-İş taslağını tabanla birlikte hazırlarken, Türk Metal göstermelik de olsa yaptığı anketlerle taslağı hazırladı ve üyelerini hoşnut edecek bir teklif hazırladı. Birleşik Metal-İş de üyeleriyle birlikte, Türk Metal’in taslağına yakın bir teklif hazırladı. 

Bizim fabrikada bir çok işçi taslakların ardından bu dönem sözleşmenin kendileri adına daha iyi bir kazanımla çıkacağının heyecanını göstermeye başladı. Ortaya konan taslaklar, bizler için geçmişe bakıldığında iyi bir taslak olarak karşımızda duruyor. İki sendikanın da hazırladığı taslak metal işçilerinin ortak taslağı gibi karşımızda duruyor. Şimdi birlikte mücadele yürütme zamanı. Bu mücadele sadece MESS’e karşı değil, aynı zamanda OHAL’e karşı, hükümetin engellemelerine karşı birlikte bir mücadele olmalı. 

Süreç işledikçe, taslaklar açıklandıktan sonra işçilerin arasındaki tartışmalar ve ayrışmalar yerini MESS’le yapacağı sözleşmeye bıraktı. Bu da bize metal fırtınasının rüzgarının daha bitmediğini gösteriyor. Şimdi işyerlerinde örgütlülüğümüzü, birlikteliğimizi güçlendirerek ortak mücadeleye hazırlanmalıyız. Bütün metal işlerini selamlıyor, yolunuz açık olsun diyoruz.

ÖNCEKİ HABER

Kasımpaşa-Beşiktaş : İkisi de 2’de 2 peşinde

SONRAKİ HABER

İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, Erdoğan tarafından rektörlüğe atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa