17 Ağustos 2017 17:42

Balıklıgöl’de altyapı çöktü esnaf iflasın eşiğinde

Urfa’nın Balıklıgöl'deki ŞURKAV çarşısında başlatılan çalışma çarşı esnafını iflasın eşiğine getirdi.

Balıklıgöl’de altyapı çöktü esnaf iflasın eşiğinde

Paylaş

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Urfa’nın Balıklıgöl platosu içerisinde yer alan Şanlıurfa Kültürünü Araştırma Vakfı (ŞURKAV) çarşısında 2 ay önce başlatılan çalışma, çarşı esnafını iflasın eşiğine getirdi. 

Urfa’nın en çok turist çeken yeri olan platoda geçtiğimiz aylarda alt yapı çalışması başlatıldı. Ancak 3 gün önce çarşıda yapılan çalışmadan kaynaklı çökme meydana geldi ve çalışmalar durdu. Facianın eşiğinden dönülen olayda, esnaf çalışmayı üstlenen ŞURKAV, Urfa Büyükşehir Belediyesi ve müteahhitleri sorumlu tuttu. 

Çarşı esnaflarından Erhan Karakeçili, dükkan kiralarını ödeyemediklerini, artık yerli turistlerin dahi çarşıyı ziyarete gelmediklerini söyledi. Göçüğün çalışmada yer alan müteahhitlerin ihmalinden kaynaklandığını belirten Karakeçili, “Uyardık, ancak uyarımızı dikkate almadılar. Göçük altında kalabilirdik. Tam anlamıyla mağdur olduk, çünkü çarşıya geliş gidişler kapalı” dedi. 

Gümüş satıcısı Emrah Kalın da, “Dükkan toz içinde kalıyor. Her ay 900 TL kira ödüyoruz. 500 TL elektrik ödüyoruz. Vergi ödüyoruz ama bir şey kazanmıyoruz. Günlük 10 TL ile eve gidiyoruz. Çay paramız çıkmıyor. 2 ay oldu belediye bir beton dökemedi. Sezon kötü gidiyor. Mallarımız elimizde kalıyor. Gider çok, kazanç yok” diyerek mağduriyetini dile getirdi.

‘YETKİLİLER SORUMLU DAVRANMIYOR’

Ekonomik krizi hissettiklerini ifade eden başka bir esnaf Ayhan Yeşilyurt ise, çarşıya müşterilerin değil, esnafın bile giremediğini, açılan dükkanların ise toz toprak içinde kaldığını kaydetti. Yeşilyurt, yetkililerin gerekli sorumluluğu göstermemesinden kaynaklı kepenk kapatacak duruma geldiklerini kaydetti. 
Kiralarını ödemeyecek duruma gelen çarşı esnafı, Urfa Büyükşehir Belediyesi’ne kiralarının bir kısmının kendilerinden alınmamasına ilişkin dilekçe verdiklerini, ancak belediyeden ret cevabı aldıklarını belirtti. (Urfa/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Fındık üreticisi TMO'nun verdiği 10.50 lira fiyata tepkili

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa