17 Ağustos 2017 17:10

‘6 aylık bebeği x-ray cihazından geçirdiler’

Tarsus Cezaevinde tutuklu ile birlikte getirilen 6 aylık bebeğin çıplak bir şekilde x-ray cihazından geçirildiği iddia edildi.

‘6 aylık bebeği x-ray cihazından geçirdiler’

Paylaş

İnfazı 6 ay ertelenerek Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevinden tahliye edilen 9 aylık hamile Remziye Baskak, yürümekte zorluk çektiği halde kelepçeli halde götürüldüğü revirde kontrollerinin yapılmadığını belirterek, “Bir hafta önce cezaevine getirilen bir tutuklu ve 6 aylık bebeği çıplak bir şekilde x-ray cihazından geçirildi” dedi. 

‘KELEPÇELİ BİR ŞEKİLDE REVİRE GÖTÜRÜLDÜM’

Önceki gün tahliye edilen Baskak, işkence haberleri ile gündemden düşmeyen Tarsus Cezaevinde yaşananları anlattı. Hamilelik kontrolleri için cezaevi idaresine başvurduğunu ifade eden Baskak, revire kelepçeli bir şekilde götürüldüğünü söyledi. Kelepçe ile yürümekte zorlandığını kaydeden Baskak, “Gardiyanlara ‘Yürümekte zorlanıyorum bu yüzden kelepçe takmayın’ dedim. Ama beni kelepçeli bir şekilde revire götürdüler. O halimle götürülmeme rağmen kontrol edilmeden geri getirildim” diye konuştu. 

Kendisinin maruz kaldığı hak ihlallerinin dışında diğer tutuklu kadınların yaşadıklarına da değinen Baskak, “Bir hafta önce 6 aylık bebeği olan bir tutuklu getirildi. Getirilen bu tutuklu ve 6 aylık bebeği çıplak bir şekilde x-ray cihazından geçirildi” dedi. 6 aylık bir bebeğin çıplak şekilde x-ray cihazından geçirilmesinin sağlıklı olmadığını anlatan Baskak, birçok tutukluya telefon yasağının verildiğini de belirtti. 

‘ÇORABINI ÇIKARAMAYAN TUTUKLUYA  HÜCRE CEZASI’

Cezaevinde gardiyanların sürekli gerginlik yaratmaya çalıştığını ifade eden Baskak, tutukluların cezaevindeki sorunların çözülmesi için verdiği dilekçelere ise dönüş yapılmadığını söyledi. Baskak, tutukluların keyfi uygulamalara maruz kaldığını yineleyerek, “50 yaşındaki tutuklu bir anneye çorabını çıkaramadığı için 12 günlük hücre cezası verildi” dedi. (Mersin/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Kadın işçi, tacizci servis şoförünü bacağından bıçakladı

SONRAKİ HABER

IMF: Türkiye beklenenden daha fazla yavaşlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa