17 Ağustos 2017 16:53

Beştaş: Cinsel suç mağdurlarını ne zaman savunacaksınız?

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş Adana'da tacizciye 'ev hapsi' skandalını Meclis gündemine taşıdı.

Beştaş: Cinsel suç mağdurlarını ne zaman savunacaksınız?

Paylaş

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Adana’da aynı binada apartman görevlisi olarak çalışan ailenin 15 yaşındaki kızına 4 yıl boyunca tacizde bulunan apartman yöneticisinin  ‘ev hapsi’ kararı ile çocuğun yaşadığı apartmana gönderilmesini TBMM gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Beştaş, “Cinsel suç mağdurlarını ne zaman sahiplenecek ve gerçekten bu suçla mücadeleye dönük çalışmaları ne zaman yapacaksınız?” diye sordu. Beştaş şu sorulara yanıt istedi: 

“- Olayın kamuoyuna yansımasının ardından bu hususta Bakanlığınız birimlerince bir çalışma yapılmış mıdır? Mağdura ulaşılmış mıdır?
- Cinsel istismar zanlısı C.S’nin mağdur A.Y. ile aynı apartmanda oturdukları göz önüne alındığı vakit C.S. için mahkemece öngörülen “ev hapsi” cezası gerçekten suçtan caydırıcılığı sağlayamaya muktedir bir ceza yöntemi midir? Cinsel istismar suçlarında tüm deliller sabit olduğu halde mahkemenin “ev hapsi” yönünde karar uygulaması “cinsel istismar” suçları ile mücadeleye zarar vermiyor mu?
-Cinsel istismar suçlarında caydırıcılığı sağlamakla mükellef olan yargı erki neden görevini yapmıyor? Yargı erkinin vermiş olduğu bu tür kararlar bu suçları meşru zemine taşımıyor mu?
- Bahse konu davaya Bakanlığınız müdahil olacak mıdır?
- Mağdurun maruz kaldığı elim olaydan en az etkilenmesini sağlamak adına bir çalışma yapacak mısınız? Bu konuda Bakanlık birimlerinizi görevlendirdiniz mi?
-Cinsel suçlarla mücadele için Bakanlığınız ne tür çalışmalar yapmaktadır? Adalet Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapılması gündeminizde olacak mıdır?” (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Özel’den AKP’li Ünal’a yanıt: Vız gelir tırıs gidersiniz

SONRAKİ HABER

Mersin'de belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne olmuştu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa