SES İzmir: Yüzde 3+3'ü kabul etmiyoruz

Sağlık emekçileri yaptıkları eylemde, hükümetin yüzde 3+3'lük teklifinin emekçilerle dalga geçmek olduğunu dile getirdi. 

17 Ağustos 2017 15:09
Paylaş

Kamuda devam eden TİS görüşmeleri ile ilgili KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde basın açıklaması yaptı. 

“İnsanca yaşanacak ücret istiyoruz” ve “Hakkımızın ve emeğimizin karşılığını almak için mücadele edeceğiz” pankartlarının açıldığı eylemde “Performansa göre ücretlendirme kaldırılsın”, “Tüm ek ödemeler emekliliğe yansıtılsın” ve “İş güvencesini yok eden KHK'ler geri çekilsin” dövizleri açıldı. 

Basına açıklamada bulunan Şube Eşbaşkanı Hülya Ulaşoğlu, adaletin ve hukuğun işlemediği bir yerde toplu iş sözleşmenin mümkün olmayacağını ifade ederek "Hala KESK'ten korkuyorlar. KESK'i bir arkaya atarak Sağlık Sen ve Türk Sağlık Sen ile masaya oturuyorlar.  Hükümet, kamu emekçileri ile dalga geçiyor. Enflasyonu yüzde 9'ları bulurken verdikleri teklif onu bile geçmiyor. Hükümet bu gücü, kamu emekçilerinin örgütsüzlüğünden, yandaş sendikasının büyümesinden alıyor. Yandaş sendika yetmez mi gibi bir de 'helal gıda sertifakası' adı altında kendi taşeron şirketlerini içeri sokmaya çalışıyor. Bizim bu oyunu bozmamız için örgütlü olmamız gerekiyor" dedi. 

'FİİLİ HİZMET ZAMMI OLMALI'

Sağlık emekçilerinin, TİS'e yönelik taleplerini de dile getiren Ulaşoğlu şunları da söyledi: "Gece gündüz çalışıyoruz, 7/24 buradayız. Fiili hizmet zammımız yok. Bu bizim için vazgeçilmez bir taleptir. İş sağlığı güvenliği sağlanmalı, bulaşıcı hastalıklarla uğraşıyoruz. Meslek hastalıklarını tanımının kesinlikle yapılması gerekiyor. Kreş talebimiz var. Ek ödemelerimizin emekliliğe yanstılmasını istiyoruz.” (İzmir/EVRENSEL)  
 

ÖNCEKİ HABER

‘İşimizi geri istiyoruz’ eyleminde 2 kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

MHP, 4'ü il 200 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa