17 Ağustos 2017 14:54

KESK: Hükümet 'sefalete devam’ teklifi yapmıştır

Hükümetin maaş zammı teklifine tepki gösteren KESK İstanbul Şubeler Platformu üyeleri, ‘ hükümet sefalete devam' teklifi yapmıştır’ dedi.

KESK: Hükümet 'sefalete devam’ teklifi yapmıştır

Paylaş

Hükümetin 2018-2019 yılları maaş zammı teklifine tepki gösteren KESK İstanbul Şubeler Platformu üyeleri, “Hükümet, açlık sınırının bin 700, yoksulluk sınırını 4 bin 955 TL'ye dayandığı koşullarda aileleriyle birlikte 20 milyonu bulan geniş bir kitleye 'sefalete devam' teklifi yapmıştır" dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, AKP hükümetinin kamu emekçileri ve emeklikler için 2018-2019 yıllarına ilişkin sunduğu maaş artış teklifini protesto etti. Unkapanı'ndaki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İstanbul İl binası önünde düzenlenen eylemde "Grevli gerçek toplu sözleşme hakkımızdır" pankartı açan emekçiler, sık sık "Emekçiyiz haklıyız kazanacağız", ""Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır" sloganı attı. 

Açıklamaya, emekçilerin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkan Yardımcısı İsmail Polat da destek verdi. 

'SEFALETE DEVAM TEKLİFİ YAPILDI'

Emekçiler adına açıklama yapan KESK İstanbul Platformu Dönem Sözcüsü Vaiz Adıgüzel, AKP’nin dün kamu emekçisi ve emekliklerinin maaşlarına yönelik 2018- 2019 yılı için yüzde 3 artı 3 şeklinde yaptığı öneriye tepki göstererek, "Açıklanan kamu işveren heyeti teklifi her şeyden önce ciddiyetten yoksun. 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisi ile dalga geçen bir tekliftir. Hükümet, açlık sınırının bin 700, yoksulluk sınırını 4 bin 955 TL'ye dayandığı koşullarda aileleri ile birlikte 20 milyonu bulan geniş bir kitleye 'sefalete devam' teklifi yapmıştır" dedi.

'GERÇEK BİR TOPLU SÖZLEŞMEDEN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakkının olmadığını söyleyen Adıgüzel, "Demokrasinin, adaletin, hukukun ayaklar altına alındığı bir yerde emeğin haklarından bahsetmenin mümkün olmadığına dikkat çekiyoruz. OHAL'in işçilerin, emekçilerin hak alma mücadelesine set çekmek için sürdürüldüğünün tüm açıklığı ile itiraf edildiği koşullarda gerçek bir toplu sözleşmeden söz etmenin mümkün olmadığının altını bir kez daha çiziyoruz" diye konuştu. 

'OHAL ve KHK REJİMİNE KARŞI MÜCADELE EDELİM'

Emeğin ve emekçilerin önündeki en büyük engelin OHAL ve KHK'lar olduğunu belirten Adıgüzel, "Önümüzdeki en büyük engel olan OHAL ve KHK rejimine karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Kamu emekçileri açısından ortada ne bir pembe tablo ne de tarihi başarılar vardır. Tam tersine kamu emekçileri olarak hangi sendikaya üye olursak olalım aslında hepimiz yıllardır kaybediyoruz. Bunu değiştirmenin yolu siyasi iktidardan icazet bekleyenlerle değil, kamu emekçilerinin ortak talepleri için mücadele edenlerle yürümekten geçmektedir" diye konuştu. 

Açıklama, sloganlar eşliğinde son buldu. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

'Adalet Nöbeti' 20’nci haftasında

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa