17 Ağustos 2017 13:41

6.27 Treni’nde kitaplarla yolculuk

Jean Paul Didierlaurent’in '6.27' terninde adlı romanı Can Yayınları'ndan okuyucuyla buluştu.

6.27 Treni’nde kitaplarla yolculuk

Paylaş

Jean Paul Didierlaurent’in “6.27 Treni” adlı romanı Aysel Bora’nın çevirisiyle Can Yayınlarından çıktı.

6.27’de 36 yaşındaki Guylain Vignolles kağıt geri dönüşüm fabrikasındaki işinden nefret eden yalnız ve mutsuz bir adamdır. Hayatı, sıkça sohbet ettiği küçük kırmızı balığıyla birlikte yaşadığı ev ve çalıştığı fabrika arasında geçer. Görevi, kitapları paramparça eden korkunç makine Zerstor 500’ü kullanmaktır.
Çalıştığı işletmede iki dostu vardır, biri ürkünç makinenin ayaklarını yediği Guiseppe, diğeri ise sadece aleksandrin hece vezniyle kurduğu cümlelerle konuşan Bekçi Yvon Grimbert. Kitapları yok etmekten duyduğu vicdan azabından kurtulmanın yolunu, her gün bindiği banliyö treninde, Şey’den söküp aldığı birbirinden bağımsız kitap sayfalarını yüksek sesle okumakta bulan Guylain, tekdüze hayatının akışının vagonda bulduğu o akıllı bellekle birlikte değişeceği umuduna kapılır. Minik aletin içindeki metinlerin yazarının peşine düşen bu umutsuz, şehirli adamın küçük hayatı büyük bir dönemecin eşiğindedir artık.

Edebiyat alanındaki ilk başarılarını, yazdığı öykülerle, kazandığı prestijli ödüllerle yaşayan Fransız Yazar Didierlaurent, bu ilk romanıyla, başta ülkesinde olmak üzere dünya çapında adından sıkça söz ettirdi. Roman yayımlandıktan kısa bir süre sonra 29 dile çevrildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Mısır’da tekstil işçilerinin grevi 1 haftayı geride bıraktı

SONRAKİ HABER

Türk-İş: 1 Mayıs’ı Diyarbakır, Samsun, Edirne’den birinde kutlayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa