17 Ağustos 2017 13:35

Şirin Tekeli anısına araştırma ödülü verilecek

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi, yaşamını yitiren feminist yazar Şirin Tekeli anısına araştırma ödülü verecek.

Şirin Tekeli anısına araştırma ödülü verilecek

Paylaş

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi (Su Gender) tarafından, 13 Haziran’da hayatını kaybeden feminist yazar Şirin Tekeli anısına araştırma ödülü verecek. Türkiye’de toplumsal cinsiyet odaklı araştırmaları desteklemek ve teşvik etmek amacıyla düzenlenen Şirin Tekeli Araştırma Ödülü, doktora öğrencileri ve doktora derecesini tamamlamasının üstünden en fazla 15 yıl geçmiş tüm araştırmacılara açık olacak.

Yapılan açıklamaya göre, gönderilen araştırma önerileri, üniversiteler arası bir seçici kurul tarafından uluslararası akademik kriterler temel alınarak değerlendirilecek ve bu yılın seçici kurulu Yeşim Arat, Fatmagül Berktay, Sibel Irzık, Deniz Kandiyoti ve Ayşe Öncü’den oluşacak.

Merkezin açıklamasında ayrıca şöyle denildi:
“1980’lerden bu yana demokrasi, akademik özgürlük, toplumsal cinsiyet eşitliği ve feminizm alanlarında öncü çalışmalar yapan Şirin Tekeli’nin bıraktığı zengin miras, bugüne kadar birçok araştırmacının, akademisyenin ve aktivistin yoluna ışık tuttu. Bu mirasın yaşaması, paylaşılması ve çeşitlenmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Şirin Tekeli Araştırma Ödülü ile Türkiye’de toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanında araştırma yapanları bir araya getirecek besleyici ve ilham verici bir alan açmayı umuyoruz.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

AMATEM’ler ihtiyaca cevap vermiyor

SONRAKİ HABER

Lüleburgaz Belediyesinde TİS imzalandı, haftalık çalışma 40 saate indi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa