16 Ağustos 2017 22:12

Dünya mirası bölgede köpek balığı avladılar

UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilen . Galapagos Adaları'nda köpek balığı avlayanlar 300 ton balık yakalandı.

Dünya mirası bölgede köpek balığı avladılar

Paylaş

Ekvator Cumhuriyeti’nin kontrolündeki Galapagos Adaları’nın deniz koruma alanı statüsünde olan karasularında pazar günü bulunan Fu Yuan Yu Leng 999 adlı gemide yapılan aramada 300 ton balık bulundu. Galapagos Adaları zengin biyolojik çeşitliliği nedeniyle UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiş bir bölge. Gemide bu bölgede yaşayan nesli tehlike altında bulunan köpek balıkları yakalandı. Geminin mürettebatı gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.  

Yapılan incelemeler sonucunda gemideki balıkların çoğunun köpek balıklarından oluştuğu ve aralarında koruma altında bulunan çekiç kafalı köpek balığı gibi türler de olduğu tespit edildi.

Yaklaşık 20 kişiden oluşan mürettebat, koruma altındaki türlerin kaçakçılığını yapmaktan suçlu bulunursa 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

GEMİDE BULUNAN KÖPEK BALIKLARI

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Ekvator Çevre Bakanı Tarsicio “Bütün bu balıklar deniz koruma alanında yakalanmamış olabilir ama aralarında yavru, hatta bebek köpek balıkları olması koruma alanında yakalanmış olabileceklerini gösteriyor” dedi. Galapagos Ulusal Parkı Direktörü Walter Bustos ise geminin Galapagos deniz koruma alanında bugüne kadar yakalanan en büyük gemi olduğunu açıkladı.

ÇİN MUTFAĞINDA RAĞBET GÖRÜYOR

2015’te de Ekvator’da 200 bin köpek balığı yüzgeci ele geçirilmişti. Köpek balığı yüzgeçleri Çin mutfağında rağbet gören bir yiyecek. Fakat Çin’den gelen bu talep, köpek balıklarının neslini tüketebileceği için eleştiriliyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

‘Origin’ 3 Ekim’de raflarda

SONRAKİ HABER

Google'ın doodle yaptığı "Timsah avcısı" Steve Irwin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa