16 Ağustos 2017 22:04

Betona batırılmış tablo Pera Müzesi’nde

15. İstanbul Bienali’nde Meksikalı Sanatçı Alejandro Almanza Pereda'nın Kesişen Dünyalar sergisi Pera Müzesi’nde.

Betona batırılmış tablo Pera Müzesi’nde

Paylaş

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen “İyi Bir Komşu” başlıklı 15. İstanbul Bienali, 16 Eylül’de kapılarını açıyor. 

15. İstanbul Bienali’nin ana sergi mekanlarından Pera Müzesi’nde yer alacak 15 sanatçının eserleri müzenin üç katına yayılırken, Meksikalı Sanatçı Alejandro Almanza Pereda’nın betona batırdığı manzara tablolarından ilki serginin açılmasına bir ay kala müzenin “Kesişen Dünyalar” isimli kalıcı koleksiyon sergisinin içine yerleştirildi.

Sanatçı Pereda’nın İstanbul’dan topladığı ve kime ait olduğu bilinmeyen doğa resimlerini betona batırarak ürettiği eserlerden biri, Pera Müzesi’nin Oryantalist Resim Koleksiyonu sergisinde yer alan bir tablo ile değiştirildi. Pereda’nın ürettiği diğer eserler ise bienal açıldıktan sonra görülebilecek.

Fotoğraf ve heykelleriyle tanınan sanatçının 2010’dan bu yana ürettiği “Boşluk Korkusu” serisinin devamı olan tablolar, bir yandan doğa-insan ilişkisini düşündürürken, bir yandan da klasik sanat anlayışını sorgulayarak ziyaretçilere sergi gezmenin ötesinde bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

‘İYİ BİR KOMŞU’

Elmgreen & Dragset küratörlüğünde birbirine komşu altı mekanda gerçekleşecek 15. İstanbul Bienali, 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Bienalde bu yıl iyi bir komşu teması çerçevesinde 32 ülkeden 56 sanatçının ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan işleri yer alacak.

2017 İstanbul Bienali’nin bu seneki sergi mekanları şöyle: Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Cihangir’deki ARK Kültür, Pera Müzesi, Küçük Mustafa Paşa Hamamı ve Asmalımescit’te yer alan Yoğunluk Sanatçı Atölyesi.

Küçük ölçekli tarihsel işlerden mekan algısını sarsacak büyük ölçekli yerleştirmelere, farklı coğrafyalardan ve zaman dilimlerinden hikayeler anlatacak bienalde, 56 sanatçıdan 30’unun İyi Bir Komşu’ya özel olarak ürettikleri eserleri ilk defa görülebilecek.

ALEJANDRO ALMANZA PEREDA KİMDİR?

Alejandro Almanza Pereda (d. 1977, Meksiko, Meksika) New York ile Meksiko arasında yaşıyor ve çalışıyor. Almanza, Meksika ve ABD’nın farklı bölgelerinde yaşadı. Bundan etkilenen sanatçı, farklı kültürlerin tehlike ve riski nasıl algıladığına ilgi duymaya başladı. Almanza, heykeller ve su altı videoları yaratmak amacıyla nesneleri hem kavramsal hem fiziksel olarak sorgulayarak maddesellik kavramlarına odaklanıyor. Sanatçı, San Fransisko Sanat Enstitüsü, Meksiko’daki Museo El Eco ve New York’taki Art in General gibi farklı kurumlarda kişisel sergiler düzenledi. Çalışmaları ASU Museum, Meksiko’daki Musei de Arte Moderno, New York’taki El Museo del Barrio ve Queens Museum’da düzenlenen sergilere dahil edildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

ABD'den izlenecek 'en büyük güneş tutulmasına' geri sayım

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa