16 Ağustos 2017 18:42

OHAL’de işsizliğin iyileşmesi mümkün değil

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, işsizlikte kalıcı iyileşmenin OHAL koşullarında mümkün olmadığını bildirdi.

OHAL’de işsizliğin iyileşmesi mümkün değil

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, “Bu kadar geniş teşviklere, kredi pompalanmasına rağmen işsizlik tek haneye inmemiş, gençlere iş yaratılamamıştır” diyerek, işsizlikte kalıcı iyileşmenin OHAL koşullarında mümkün olmadığını bildirdi.

Budak yaptığı açıklamada, işsiz sayısının mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 330 bin artarak 3 milyon 225 bine çıktığını, işsizlik oranının da yüzde 10.2 olarak gerçekleştiğini belirterek şunları söyledi: “AKP’nin tüm çabalarına, çerçevesi sürekli genişleyen istihdam kampanyası, prim ertelemeleri, 250 milyar TL’ye kadar ulaşan Kredi Garanti Fonu destekleri ve 25 milyar TL’yi aşan bütçe açığına rağmen, işsizlik hâlâ çift hanelerde. Geniş işsizlik rakamı ise 6.5 milyon düzeyinde. Ayrıca teşviklerin gençlere iş yaratmadığı görülüyor. İşsizlik oranı bir önceki aya göre yüzde 10.5’ten 10.2’ye gerilerken, genç işsizlik oranı yine 19.8’de kalmıştır. Hatta genç kadınlarda işsizlik yüzde 24.6’dan, yüzde 25’e çıkmıştır. Her 4 genç kadından biri işsizdir.  Bu kadar geniş teşviklere, kredi pompalanmasına rağmen işsizlik tek haneye inmemiş, gençlere iş yaratılamamıştır. İşsizlikte kalıcı iyileşme OHAL koşullarında mümkün değil. O nedenle kalıcı büyüme için yatırım ve üretim artışını sağlayacak adımlara ihtiyaç var.” (Ankara/ANKA)

ÖNCEKİ HABER

TP’in devredilmesiyle binlerce işçi tedirgin

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa