Kontrgerilla yine mi devrede?

Kontrgerilla yine mi devrede?

Bingöl’ün Adaklı ilçesi Sütlüce köyünde bir grup gece yarısı kapıları tekmeleyip, köylülere hakaret etti sonra da etrafa rastgele ateş açtı. Köylüler koruculuğu kabul etmedikleri için bu tür baskılar yaşadıklarını söylerken, BDP Bingöl İl Başkanı Halis Yurtsever, “Bu ekibin Adaklı

Leyla Söğüt

AÇTILAR

Köy sakinlerinden Şirin Yurtsever, “Kapımız çok şiddetli bir şekilde çalındı. Kapının arkasına gelip, dışarıdaki ışığı açtım. Işığı açtığımda, dışarıdakiler küfrederek ışığı kapatmamı söylediler. Korktuğum için kapıyı açmadım. Defalarca kapıyı tekmelediler” dedi. Dışardan gelen seslerden kapıdakilerin 3 veya 4 kişi olduklarını tahmin ettiğini belirten Yurtsever, “Bana ‘kapıyı aç, yoksa gelir sizi içerde doğrarız’ şeklinde tehditlerde bulundular. Ben kapıyı açmayınca da hakaret edip gittiler. Onlar kapıdan uzaklaştıktan kısa bir süre sonra birkaç el silah sesi duydum” dedi.

Köylülerden Hazime İnak ise, gece 23.30 civarı kapılarının sert bir şekilde çalındığını belirterek, “Daha yeni yatağa girmiştim ki birileri şiddetli bir şekilde kapıyı çaldı. Korktuğum için kapıya bakmadım. Bir süre kapıyı çaldıktan sonra gittiler” dedi.

Nazime Yurtsever ise yaşananları, “Kapı sesinden sonra iki el silah sesi duydum. Sonra da iki kişinin uğultusu geldi. Ben pencere kanarında yatıyordum. Ayak seslerinin bizim kapıya doğru ilerlediğini duyunca perdeyi hafif araladım ve gelenleri görmeye çalıştım. Kısa boylu birinin geçtiğini gördüm. Kapıyı birkaç kez tekmeledikten sonra kapımızın önünde birkaç el silah attı. Sonra da köyün içine doğru gittiler. Bir el daha silah sesi duydum ama korkudan dışarı çıkıp bakamadık” sözleriyle anlattı.

KORUCULUĞU KABUL ETMEDİKLERİ İÇİN Mİ?

Olayın duyulmasının ardından köye giden BDP Bingöl İl Başkanı Halis Yurtsever ve İHD Bingöl Şube Başkanı Mehmet Can İnce, köylülerden bilgi aldı. BDP Bingöl Şube Başkanı Halis Yurtsever, köylülerin kapılarını çalanların 7 kişilik bir grup olduğunu ve köy köy gezerek köylüleri korkuttuklarını söyledi. Daha önce de Adaklı’ya bağlı Altınevler köyünde oturan yaşlı bir adamın bu grup tarafından dövüldüğünü belirten Yurtsever, son bir yıldır Adaklı’nın Karîr bölgesinde bu tür olayların sık sık yaşanmaya başlandığını belirtti. “Daha önce de bu bölgede bu yönlü şikayetler bize iletildi. Sayın Bingöl Milletvekilimiz İdris Baluken, bu konuda Bingöl Valisi ile de görüştü. Bu ekibin Adaklı binbaşısına bağlı 7 kişilik bir grup olduğu söyleniyor. Böyle gecenin bir vakti köyleri gezerek, köylüleri korkutuyorlar, tehdit ediyorlar” diyen Yurtsever, Karîr bölgesi köylerinin koruculuk ve ajanlığı kabul etmediği için bu uygulamalara maruz kaldığını söyledi. Yurtsever, “İçişleri Bakanı ve Başbakan şunu bilsin ki 2012’de hâlâ, vatandaşlar kontrgerilla tarafından tehdit ediliyor ve hakaretlere maruz kalıyor. Amaçları bu yöre insanını korkutarak, ajanlığa zorlamaktır” dedi.

KÖYLÜLER KORKUYOR

İHD Bingöl Şube Başkanı Mehmet Can İnce ise, olayı duyduktan sonra gelip yerinde inceleme yapmak istediklerini belirterek, “Köylüler yaşanan bu olaydan çok etkilenmiş. Bu anlatımlarına da yansıyor. Öyle korkmuşlar ki; olayı bizimle paylaşmaktan bile çekiniyorlar” dedi. (Bingöl/DİHA)

www.evrensel.net