16 Ağustos 2017 14:31

‘Moral ve motivasyon yükseltiyor’ diye gazetelere yasak 

Osmaniye T 2 Nolu Cezaevi'nde Özgürlükçü Demokrasi, Evrensel ve diğer muhalif yayınlar 'moral ve motivasyonunu yükselttiği' gerekçesiyle yasaklandı.

‘Moral ve motivasyon yükseltiyor’ diye gazetelere yasak 

Paylaş

Osmaniye T 2 Nolu Cezaevi'nde Özgürlükçü Demokrasi, Evrensel ve diğer muhalif yayınlar tutukluların “moral ve motivasyonunu yükselttiği” gerekçesiyle yasaklandı.

İHD Adana Şubesi, Osmaniye T2 Nolu Cezaevi’nde mahkumların talep ettikleri Evrensel, Cumhuriyet, Özgürlükçü Demokrasi gibi muhalif gazetelerinin getirilmemesine yaptıkları itirazı Savcılığın “Siyasi mahkumların moralini yükseltiyor” diyerek reddetmesine tepki gösterdi. 

İHD Adana Şube Binasında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘’sakıncalı’ ’olduğunu söyleyerek cezaevi yönetiminin kararını doğru bulduğunu kaydeden Öngör, Türkiye’de basımı ve yayımı serbest olan yasal gazete ve dergilerin herhangi bir mahkeme kararı olmadan yasaklanamayacağını dile getirdi.

‘AĞIR HAK İHLALLERİ DEVAM EDİYOR’

Osmaniye T2 nolu cezaevinin kurulduğu günden bu yana bölgedeki en ağır hak ihlallerinin yaşandığı cezaevi olduğunu söyleyen Öngör, Mahkumların hiçbir sosyal haktan yararlandırılmadığını, sadece akşama kadar nefes alıp veren bireyler olmalarının istendiğini ifade etti. 45 dereceyi bulan sıcaklara rağmen koğuş kapılarının geç açıldığını ve erken saatte kapatıldığını dile getiren Öngör, bunun mahkumlarda rahatsızlıklara neden olduğunu söyledi. Ayrıca mahpusların infaz koruma memurlarınca tahrik edici söz ve davranışlarda bulunduklarını ifade eden Öngör, Var olan duruma yönelik itiraz edildiğinde insan onuruna yakışmayan davranışlarla mahpusların yüz yüze kaldığını belirterek totaliter iktidarın güvenlik eksenli tüm toplumu ve kurumları yeniden dizayn etmeye çalıştığını ifade etti.

‘CEZAEVLERİ DEMOKRASİNİN AYNASIDIR’

Başta Osmaniye cezaevi olmak üzere Türkiye’deki tüm cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin son bulması için evrensel insan haklarına sahip çıkmak gerektiğini söyleyen Öngör, “Cezaevleri bir ülkenin gelişmişliğinin, demokrasisinin ve hukukunun aynasıdır. Başta Adalet bakanlığı olmak üzere, TBMM Cezaevi komisyonu, siyasi partileri ve tüm ilgili kuruluşları duyarlı olmaya, gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz” dedi.(Adana/EVRENSEL)
                                                                                            
 

ÖNCEKİ HABER

Türkiye geniş bant internet hızında 82. mobilde 28. sırada

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa