Ahmet Yıldırım: Polis Demirtaş hakkında nasıl hüküm veriyor?

Ahmet Yıldırım: Polis Demirtaş hakkında nasıl hüküm veriyor?

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, polisin bir ifadede Demirtaş'tan 'terörist' diye bahsetmesini Başbakan Yıldırım'a sordu.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, polisin bir ifade sırasında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan “terörist” olarak bahsetmesini Başbakan Binali Yıldırım'a sordu. Yıldırım, “Kolluk kuvvetleri bir parti lideri hakkında nasıl hüküm verebiliyor?” dedi. 

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Hatay Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki bir ifade işlemi sırasında görevli polis memurunun HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için "terörist" ifadesini kullanmasını Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Ahmet Yıldırım, 6 milyon seçmeni temsil eden ve Meclis'in üçüncü büyük partisinin eş genel başkanı hakkında böylesi bir ifadenin kullanılmasının polisin, hukuk değil siyasi iradenin açıklamalarıyla hareket ettiğini ortaya koyduğunu ifade etti. Bu olayda ulusal ve uluslararası hukuktaki masumiyet karinesinin açıkça ihlal edildiğini belirten Yıldırım, “Hatay Terörle Şube Müdürlüğü Siyasi bir lideri övmek gibi bir suç üretmiştir” dedi. 

Kolluk kuvvetlerinin bir parti lideri hakkında nasıl hüküm verebildiğini soran Yıldırım, “AKP lideri Erdoğan, G20 toplantısının ardından basının sorularını cevaplarken Demirtaş için kullandığı “terörist” ifadesini kullanmıştı. Kolluk, hukuka değil bir siyasi parti liderinin açıklamalarına dayanarak mı bu soruyu sormaktadır?” dedi. Yıldırım, Başbakan'a “Hukuka açıkça aykırı olan böylesi bir soruyu yönelten Hatay Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde görev yapan sorumlular hakkında masumiyet karinesini ihlal etme, halk iradesine saygısızlık, hakaret, görevi kötüye kullanma ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs nedeniyle herhangi bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Binali Toplar 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Ben anladım. Cumhuriyeti kurup sürdüren kadro ile; onların zulüm yaptığını söyleyen
    dinine-kinine bağlı dindar mütedeyin-inananların yaptıkları arasında ne fark kaldı. Peygamber sevdalıları, bilge gruplar, dini hasasiyetler olanlar neredesiniz? Sizinkiler yapınca zulüm olmuyor ha?. Şimdi bu kelepçeyi takmak isteyenlerle; Salman Kaya'ı Ankara'nın ortasında evire-çevire dövenlerle; Diyarbakır'da Fehmi Işıkları' kan revan içinde bırakanlar arasında ne fark kaldı? vicdanı karartmayın. Yarın o da sizden davacı olur. Bilesiniz. Düşmanına benzedikten sonra; acaba neye inanıyorsunuz. Anlamadım....

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.