16 Ağustos 2017 10:40

32 yıl hapisle yargılanan tecavüz sanığına beraat

Tecavüz ve yağmadan 32 yıl hapis cezasıyla tutuklu yargılanan erkeğe mahkeme beraat kararı verdi. 

32 yıl hapisle yargılanan tecavüz sanığına beraat

Paylaş

Felat BOZARSLAN

Diyarbakır'da, 2016 yılında meydana gelen olayda, cezaevi arkadaşının sevgilisi 31 yaşındaki S.Ö.'yü tehdit ettiği, telefon ve ziynet eşyasını yağmaladığı ve bir evde tutarak tecavüz ettiği iddia edilen 23 yaşındaki Ş.D., mağdurun şikayeti üzerine tutuklandı. Nitelikli cinsel saldırı, nitelikli yağma ve cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından 32 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Ş.D'nin, iddia edilen suçları işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatine ve tahliyesine kara verildi. Sanığın avukatlık ücretinin de hazine tarafından karşılanması kararlaştırıldı. 

İddianameye göre; başka bir suçtan Diyarbakır E tipi Cezaev'nde tutuklu bulunan 23 yaşındaki Ş.D., tahliye olduktan sonra koğuş arkadaşı M.G.Ö.'nün 31 yaşındaki sevgilisi S.Ö.'yü telefonla arayıp, erkek arkadaşından haber getirdiğini söyleyerek görüşmek istedi. 2016 yılı Haziran ayında S.Ö. ile buluşan Ş.D., kadına arkadaşlık teklifinde bulundu. Teklifi kabul etmeyen S.Ö.'yü rahatsız etmeye başlayan Ş.D., kadını tehdit de etti ve altın kolyesini aldı. 

CİNSEL SALDIRI, ZORLA ALIKOYMA VE YAĞMA 

Şüphelinin, kadını zorla eve götürüp, iki kez cinsel saldırıda bulunduğunu belirten savcı, mağdurun o gece aynı evde tutulduğunu ifade etti. Ş.D.'nin, daha sonra mağdurun cep telefonuna el koyup 600 lira karşılığında sattığı, GSM hattını borçlandırarak bir telefon ve tablet aldığı belirtilen iddianamede, genç kadının bu süreçte birden fazla kez cinsel saldırıya maruz kaldığı kaydedildi. Ş.D.'nin daha sonra S.Ö.'yü üvey ablasının evine götürdüğünü belirten savcı, mağdurun 3-4 gün boyunca zorla bu evde tutulduğunu ve tecavüze uğradığını ifade etti. Şüpheli tarafından sürekli darbedilen mağdurun, ablasını görme bahanesiyle evden kaçıp, polis merkezine gittiğini belirten savcı, hastaneye sevk edilen S.Ö.'nün vücudunda çok sayıda yaralanma tespit edildiğini ve tedavi altına alındığını kaydetti. İddianamede, 22 Temmuz 2016 günü tutuklanan Ş.D.'nin nitelikli cinsel saldırı, nitelikli yağma ve cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından 32 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamenin kabulünün ardından tutuklu sanık Ş.D.'nin yargılaması Diyarbakır 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Sanık Ş.D., iddiaları reddetti. 

MAHKEME: DARP EYLEMİNİ DİĞER SUÇLARI İŞLEMEK İÇİN YAPMADI

Kararını açıklayan Mahkeme, sanık Ş.D.'nin iddia edilen suçları işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatine ve tahliye edilmesine karar verdi. Sanığa 3 bin 960 lira avukatlık ücretinin hazineden ödenmesine hükmeden mahkeme, sanığın tutuklu kaldığı süre nedeniyle hazine aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açabileceğini de bildirdi. Gerekçeli kararda, sanığın normal yollarla mağdur ile birden fazla kez cinsel ilişkiye girdiği belirtilerek, "Mağdurun altın kolye ve telefonunu alarak sattığı, mağdur adına tablet ve cep telefonu alarak kendisini borçlandırdığı anlaşılmakta ise de; sanığın inkara yönelik savunmasının aksini ispatlayacak yeterlilikte somut ve inandırıcı delil elde edilememiştir. Mevcut şüphe sanık lehine değerlendirilerek beraat kararı vermek gerekmiştir. Sanık ile sevgili olan mağdurun birlikte İzmir'e gitme planı çerçevesinde paraya ihtiyaçları olduğu için rızası kapsamında söz konusu malzemeleri sattığı kanaatine varılmıştır. Alınan raporda sanık ve mağdur arasında çok sayıda telefon görüşmesi tespit edilmiştir. Mağdurun, sanıktan kaçıp kurtulma, adli birimlere başvurup, yardım isteme olanağı varken sanık ile görüşmeye devam etmesi karşısında, mevcut şüphe sanık lehine değerlendirilmiştir. Mağdurun polise müracaatı sırasında vücudunda darp, cebir izleri mevcut olup, sanık da mağduru darp ettiğini beyan etmiş ise de, sanığın dengesiz bir kişilikte olduğu, yaşadıkları tartışmalardan dolayı mağduru darp ettiği, darp eyleminin diğer suçları işlemek amacıyla gerçekleştirilmediği sonucuna varılmıştır"denildi. (Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

'Cem Küçük ve Hakan Şükür 15 Temmuz sonrası görüştü' iddiası

SONRAKİ HABER

Donald Trump ve Kim Jong-un şubat sonunda görüşecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa