Coca Cola’ya 23 milyonluk vergi kıyağı

Coca Cola’ya 23 milyonluk vergi kıyağı

Erdoğan’ın  geçtiğimiz günlerde fabrikasını açtığı Coca Cola firmasına yatırım karşılığında 23 milyonluk vergi kıyağı yapıldığı ortaya çıktı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Isparta’da yeni fabrikasını açtığı Coca Cola firmasına yaptığı yatırımlar karşılığında 23 milyonluk vergi kıyağı yapıldığı ortaya çıktı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Coca Cola firmasının Isparta’daki yeni fabrikasını açtı. Erdoğan’ın bu fabrikanın açılışını yapması çeşitli kesimlerden tepki topladı. Tepkilere karşı Coca Cola fabrikasının açılışı “Meyve suyu fabrikası diye duyuruldu. Ancak Coca Cola’ya yapılan vergi indirimleri desteğin sadece açılışla kalmadığını ortaya koyuyor. Firmanın Türkiye’deki büyümesini sürdürdüğü ve yaptığı yatırımlar kaşılığında vergi kıyağı aldığı finansal tablolarından anlaşılıyor. Firmanın Kamuyu Aydınlatma Platformuna bildirdiği 6 aylık finansal raporuna göre  30 Haziran 2017 tarihine kadar Bursa, Elazığ, Köyceğiz, Çorlu, Ankara, Mersin, İzmir ve Mahmudiye üretim hatları için yatırım teşvik belgesi kapsamında 128 milyon 645 bin liralık yatırım yaptı. Bu yatırımlar karşılığında teşvik belgesi aldı ve böylece 23 milyon 287 bin liralık vergi avantajı sağladı. Bu avantajın 2 milyon 107 bin liralık kısmını vergi indirimi olarak kullandı. Firmanın satışları da hız kesmeden devam etti. 1 Ocak- 1 Haziran 2017 tarihleri arasında yaptığı net kâr 176 milyon 450 bin lira oldu. Bu tarihler arasında satışları konsolide olarak yüzde 4.1 artışla 606 milyon kasa, Türkiye’deki satışları yüzde 2.8 artışla 300 milyon kasa oldu. Firma Pakistan ve Orta Asya’daki satışlarını yüzde 5.4 artırarak, 305 milyon kasa olarak gerçekleştirdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Coca ColaVergi

1 yorum yapılmış

  1. ALASÖZ 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

    Devlet hükümet eliyle tamamen sermayenin hizmetinde olduğunu ve bu şekilde ortaya sermayenin devleti olduğu iddialarını desteklemiş oluyor. Sermayenin zenginleşmesinde emeği olan emkeçilere ise zırnık koklatmamakta sonuna kadar ısrarını sürdürüyor. Ekonomi büyüyor ama kimin için büyüdüğü belli, zenginlerin zenginlikleri artarken, işçilerin, emekçilerin, köylülerin durumu daha da kötüye gidiyor. Böyle bir durum, bir ülkenin tüm vatandaşlarının birliği iddialarına tamamen aykırılık oluşturuyor.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.