15 Ağustos 2017 17:23

İşkenceye uğrayan köylüler yaşadıklarını anlattı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Şapatan (Altınsu) köyünde operasyona çıkan özel harekat polislerinin şiddetine maruz kalan 38 kişi işkenceyi anlattı. 

İşkenceye uğrayan köylüler yaşadıklarını anlattı

Paylaş

Köylüler Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığına verdikleri dilekçelerde yaşadıklarına dair şunları kaydetti:

‘POLİS HORTUMLA SIRTIMIZA VURDU’

Serkan Tekin: “Evimdeyken kapımız çalındı. Özel harekat polisleri bize kimliklerimiz ile beraber Dereboyu Camii önüne gitmemizi söylediler. Dereboyu Camii yanına gittiğimde herhangi bir GBT sorgusu yapılmadan özel harekat polisleri 5 dakika boyunca yüzümü duvara yasladılar. Sonra bir panzer aracı geldi. Bizleri bu aracın içine üst üste yığarak Şemdinli İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne getirdiler. Bizi panzerden indiren 4 sivil polis bizi darbetti. İlçe Emniyet Müdürlüğünün 3’üncü katına çıkarıncaya kadar darp işlemi devam etti. Bizi döven polislerden biri 35-40 yaşları arasında hafif kilolu kır saçlı ve sakalı biriydi. Bahsettiğim bu şahıs benimle birlikte bulunan 20 kişiye hortumla vurdu. Teşhis işlemi yaptırılması durumunda beni darbeden şahısları teşhis edebilirim.” 

CANLI GÖRSEM TEŞHİS EDEBİLİRİM

Neçir Şengül: “35-40 yaşlarında olan sivil polis bize hitaben ‘Daha dayak yemediniz dayak yeni başlıyor’ diye söyledi. Daha sonra hepimizi duvara yasladı. Ardından bizi yere yatırıp sırtımıza paspas sopası ile vurdu.”

‘BENİ BAYILTIP BALKONDAN ATTILAR’ 

Cevdet Girgin: “Beni bayıltıp balkondan attılar. Öldüğümü sanarak, eşime küfürler savurarak evden ayrıldılar. Darbı aşan işkence boyutuna varan, insan onurunu sarsan bu muamelenin izlerini belgeleyip dilekçe ekinde sunmaktayım. İşkence neticesinde vücudumda oluşan yaralar Şemdinli Devlet Hastanesi tabibince göz ardı edilmiş rapora yansıtılmamıştır.”

SAĞLIK HEYETİ ŞAPANTAN’DA: İŞKENCENİN KAYDI TUTULDU

TTB, TİHV, TPD ve Adlı Tıp Uzmanları Derneği’nden oluşan bir heyet, Şapatan’a giderek, işkence gören köylülerle görüştü. 

Türk Tabipler Birliği (TTB), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Türk Psikiyatri Derneği (TPD) ve Adlı Tıp Uzmanları Derneği’nden oluşan bir heyet, köylülere yapılan işkenceyle gündeme gelen Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Şapatan köyüne geldi. 

İŞKENCE KAYIT ALTINA ALINDI 

Köylülerle görüşen heyet, işkence gören köylüleri dinledi. Heyet, işkenceye dair fiziksel ve psikolojik bulguları kayıt altına aldı. 

Heyet, işkenceye uğrayan kişilerin tedavilerinin kapsamlı bir şekilde yapılması için TİHV Diyarbakır Temsilciliği’ne başvurmalarını önerdi. 

TTB HASTANEYE GİTTİ 

Heyetin köylülerle görüşmesi sürerken, TTB grubu, işkenceye uğrayan köylülere rapor vermeyerek “Sizin hatanız” diyen doktor Elif Ç.’ye ilişkin Şemdinli Devlet Hastanesi yönetimiyle görüşmeye gitti. (Hakkari/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Antalya'da avukatların basın açıklamasına polis engeli

SONRAKİ HABER

Servetine servet katanlar Davos’ta bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa