15 Ağustos 2017 17:13

Antalya'da avukatların basın açıklamasına polis engeli

Antalya'da avukatlar Deniz Yıldırım ve Ramazan Gökalp'ın gözaltına alınmasıyla ilgili basın açıklaması yapmak isteyen avukatlara polis engel oldu.

Antalya'da avukatların basın açıklamasına polis engeli

Paylaş

Antalya'da avukatlar Deniz Yıldırım ve Ramazan Gökalp'ın gözaltına alınmasıyla ilgili adliye bahçesinde basın açıklaması yapmak isteyen 50 avukatın açıklama yapmalarına izin verilmedi.

Antalya'da geçen hafta aralarında KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneğinin Antalya Şube Başkanı Deniz Yıldırım ile Avukat Ramazan Gökalp'in olduğu ve HDP'li yöneticileri de kapsayan PKK/KCK soruşturması kapsamındaki gözaltıları protesto etmek isteyen 50 kadar avukat, adliyeni bahçesinde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak avukatların basın açıklaması yapmasına polis engel oldu. Cumhuriyet Başsavcılığının izni olmadığı gerekçesiyle gruba basın açıklaması yaptırılmadı. Basın açıklamasını takip için adliye bahçesine gelen gazetecilere de çekim yasağı konuldu. Bunun üzerine aralarında kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş'in olduğu grup, bu kez açıklamayı adliye bahçesinin dışında yapmaya çalıştı. Ancak bunun için de OHAL gerekçe gösterilip Antalya Valiliğinin izni gerektiği söylenerek burada da basın açıklaması yaptırılmadı. Adliye dışında da basın açıklaması yapamayan avukatlar bunun üzerine Antalya Barosuna gitti. Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, olayla ilgili Antalya Cumhuriyet Savcılığını HSK'ya, Antalya Valiliğini ise İçişleri Bakanlığına şikayet edeceklerini söyledi. Türkiye'de avukatların baktıkları davalar nedeniyle suçlandığını iddia eden Kozağaçlı, "Hergün yeni bir hak ihlali yaşadığımız baskı ortamında, ÇHD Antalya Şube Başkanımız Avukat Deniz Yıldırım ve meslektaşımız Avukat Ramazan Gökalp gözaltına alınmıştır. Ayrıca birçok meslektaşımıza soruşturma dosyasında 'şüpheli' oldukları bildirilmiştir. Tüm muhalefet ve görevini yapmaya çalışan avukatlar çok ağır bir saldırı altındadır" dedi. Hiçbir baskının kendilerini yıldıramayacağını ve korkutamayacağını da belirten Kozağaçlı, temel haklar ve özgürlükler için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

‘Demirtaş’ı tutuklayanların hedefinde Kılıçdaroğlu da var’

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa