15 Ağustos 2017 16:48
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ağustos 2017 16:51

KESK Eş Genel Başkanı Gezer: Hükümet sefalete devam dedi

Hükümetin yüzde 3+3'lük TİS teklifini değerlendiren KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezer hükümetin 'sefelate devam' dediğini ifade etti. 

KESK Eş Genel Başkanı Gezer: Hükümet sefalete devam dedi

Paylaş

İzmir'de bulunan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezer, KESK MYK Üyesi Yusuf Şenol ve KESK'e bağlı sendikaların MYK üyeleri devam eden TİS görüşmeleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi. KESK'e bağlı sendikaların İzmir Şube yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin de katıldığı basın toplantısı Eğitim Sen İzmir  1 Nolu Şube Binası'nda gerçekleşti. Basın toplantısında hükümetin 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emeklisini ilgilendiren yüzde 3+3'lük TİS teklifi değerlendirildi. 

Basın metnini okuyan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezer, hükümetin kamu emekçilerine sefelate devam teklifinde bulunduğunun altını çizerek "kümülatif olarak yıllık yüzde 6,1 olarak gösterilmesi gerçeği çarpıtmadır. Söz konusu artış yıllık ortalama yüzde 4,5’tir. Bilindiği üzere AKP hükümetleri yıllardır “kamu emekçilerini, emeklileri enflasyona ezdirmedik” masalları anlatmaktadır. Dün teklifi sunan Sayın Çalışma Bakanı da tıpkı selefleri gibi kamu emekçilerinin ve emeklilerin maaşlarına ilişkin bir dizi rakam sunarak pembe bir tablo çizmiştir. Ne yazık ki bu pembe tablonun yaşanan gerçek durumla bir ilgisi yoktur. Hükümet ve yandaş konfederasyon yönetimi ısrarla gerçeği yansıtmayan bu rakamlara sığınmaktadır" dedi. 

Bütün kamu emekçilerinin yıllardır mali, sosyal, özlük, demokratik pek çok hak kaybı yaşadığını ifade eden Gezer şunları söyledi "Her şeyden önce Türkiye’de TÜİK’in resmi enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını bilmeyen kalmamıştır. Dolayısıyla TÜİK’in resmi enflasyon rakamlarına hükümet dışında itibar eden de yoktur. Çünkü dar gelirli, asgari ücretli, emekli, kamu emekçileri TÜİK’in resmi enflasyonu ile yaşanan gerçek enflasyon arasındaki farkı her gün gittikçe eriyen maaşlarında, ücretlerinde iliklerine kadar yaşamaktadır". 

'DEMOKRASİNİN OLMADIĞI YERDE EMEĞİN HAKKI OLMAZ'

Demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakkının olmayacağını dile getiren Gezer " Siyasi iktidar bugün OHAL-KHK rejimine sırtını dayamanın rahatlığı içindedir. Sendikal hak ve özgürlüklerimizi kullanamaz hale getiren OHAL-KHK rejiminin gölgesi toplu sözleşme görüşmelerine de düşmüştür. Bizler emekçilerin haklarını gasp eden her türlü teklife, uygulamaya karşı kararlılıkla mücadele edeceğiz. Umuyoruz ki başta toplu sözleşme masasına oturan konfederasyonlar olmak üzere bütün emek meslek örgütleri bu mücadeleye ortak olacak; gerçek bir toplu sözleşme ve grev hakkımız için, iş güvencemiz için emekçilerin gerçek saflarına katılacak" dedi. 

'ORTADA PEMBE TABLO YA DA TARİHİ BAŞARI YOK'

Bütün kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek ücret, güvenceli çalışma ve güvenli gelecek için verilecek mücadelede yan yana, omuz omuza olmaya çağıran Gezer şunları söyledi "Biliyoruz ki kamu emekçileri açısından ortada ne bir pembe tablo, ne de tarihi başarılar vardır. Tam tersine kamu emekçileri olarak hangi sendikaya üye olursak olalım aslında hepimiz yıllardır kaybediyoruz. Bunu değiştirmenin yolu siyasi iktidardan icazet bekleyenlerle değil, kamu emekçilerinin ortak talepleri için mücadele edenlerle yürümekten geçmektedir" (İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

'Taleplerimiz karşılanmadan masaya oturmayın'

SONRAKİ HABER

Başakşehir, Trabzonspor deplasmanından galip ayrıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa