İzmir'de 'Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne saldırı

İzmir'e taşınan Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde HDP'li milletvekilleri ablukaya alınırken desteğe gelenler ve vekiller darbedildi.

15 Ağustos 2017 14:31
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ağustos 2017 15:34
Paylaş

Eda AKTAŞ
İzmir

HDP’nin  25 Temmuz’da Diyarbakır’da başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti, Diyarbakır, İstanbul ve Van'dan sonra İzmir’e taşındı. Nöbet öncesi yürüyüş yapıldı, Nöbet alanına gelindiğinde ise HDP’li milletvekilleri ablukaya alındı. Desteğe gelenlerle birlikte vekillere de polis saldırdı.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önün toplanan kitle ellerinde, “Vicdan adalet”, “Kadınların kazanımları yok edilemez” , “Durmayalım birlikte değiştirelim” yazılı dövizler taşıdı. Nöbete HDP’li Milletvekillerinden Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan, Dilan Dirayet Taşdemir, Ayşe Acar Başaran, Mizgin Irgat, Aycan İrmez, Besime Konca, Erdal Ataş, Ali Atalan, Behçet Yıldırım katıldı.

HDP Grup Baskanvekili Ahmet Yıldırım burada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Yola çıkarken demokratik siyaseti ön plana aldık.  Anayasa ve yasaları en fazla ihlal eden siyasi iktidardır. Sosyal yaşama katılımın tüm kanallarını kapatmak istiyorlar. Başlattığımız adalet ve vicdan nöbetinin İzmir’deki startını veriyoruz. İzmir Türkiye’dir, Türkiye İzmir’dir. Bu nedenle finali İzmir’de yapıyoruz.”

Açıklamanın ardından polis HDP’li vekilleri yine ablukaya aldı. Polis, destek için gelenlere  de saldırırken olaylar sırasında vekiller de darbedildi. Şu ana kadar 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Polisin bir kişiyi darbederken kaşını patlattığı öne sürüldü.

KOCAOĞLU’YA ZİYARET

Öte yandan Vicdan ve Adalet Nöbeti başlamadan önce HDP heyeti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’yu ziyaret etti.
Nöbet öncesi HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve İzmir milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ile Müslüm Doğan’ın da aralarında olduğu heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'yu makamında ziyaret etti.
HDP İzmir İl Eş Başkanı Gülay Gün Bilici, Aziz Kocaoğlu'nun Gündoğdu Meydanı’na dayanışma ziyaretinde bulunacağını söyledi.

ÖNCEKİ HABER

'Dışarıdaki Gazeteciler'den iktidar medyasına yanıt

SONRAKİ HABER

Amasya'da otobüs devrildi: 2 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa