15 Ağustos 2017 14:19

'Dışarıdaki Gazeteciler'den iktidar medyasına yanıt

'Dışarıdaki Gazeteciler', kendilerini hedef gösteren iktidar medyasına yanıt verdi: Hakikatleri halkla paylaşmaya devam edeceğiz.

Paylaş

‘Dışarıdaki Gazeteciler’ adıyla tutuklu olan meslektaşlarının davalarını takip eden, haberlerini yapan ve kamuoyunu bilgilendiren gazeteciler, kendilerine yönelik iktidar medyasında çıkan haberlere yanıt verdi. Yazılı bir açıklama yayınlayan ‘Dışarıdaki Gazeteciler’, haberlerin “iftira” ve “algı operasyonu” olduğunu vurgulayarak, uygulanan yöntemlerin, bir dönem ‘FETÖ’nün yaptıklarıyla aynı olduğunu işaret etti. Kendilerini hedef alan yalan haberlerle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını duyuran ‘Dışarıdaki Gazeteciler’ “Bizler Cumhuriyet davasını takip ettik, mahkemede olanları yazdık, anlattık. Çünkü sadece gazetecilik yapıyoruz. Ve sadece gazetecilik yapmaya, hakikatleri halkla paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

‘ADIM ADIM ÖRÜLEN BİR KUMPAS VAR’

Cumhuriyet gazetesi davasının 24 Temmuz’da görülmesi nedeniyle, aralarında haberleştikleri Whatsapp grubunun adını, tutuklu meslektaşlarının serbest kalması umuduyla “24 Temmuz Hep Birlikte Özgürüz” koyan gazeteciler, kimi yayın organlarınca, bu tarihte “kaos ve ayaklanma çıkarmaya hazırlanmak” suçlamalarına maruz kalmıştı. Yaptıkları açıklamalara rağmen yine hedef gösterilen ‘Dışarıdaki Gazeteciler’in bu kez, isimleri ve çalıştıkları kurumların adları da bu haberlerde yer aldı.

Haberlere ilişkin bir açıklama yayınlayan ‘Dışarıdaki Gazeteciler’, “Hakkımızda adım adım örülen bir kumpas var. Bunu sizinle paylaşmak istiyoruz. Zamanında Gülen Cemaati’nin kullandığı yöntemle basın üzerinde hem algı hem de delil üretmenin taşları döşeniyor. Tasarladıkları iddianameler için yalan bilgiler oluşturuluyor. Büyükada’da kumpasla tutuklanan insan hakları savunucuları üzerinden Cumhuriyet gazetesi davasına dikkat çekmek, haber yapılmasını, halkın davadan haberdar olmasını sağlamak için bir araya gelen gazeteciler, haftalardır hedef gösteriliyor” ifadelerine yer verdi.

‘YAZILANLARIN DÜZELTİLECEK BİR YANI YOK’

İktidara yakın, Türkiye, Güneş, Sabah, Akşam ve Star gazeteleri tarafından yalan haberlerle hedef gösterildiklerini belirten ‘Dışarıdaki Gazeteciler’, “Yalan haberlerle biz gazetecilere iftira atıyorlar. Çıkan haberlerin yazım hatalarını geçtik, kimin nerede çalıştığı bilgileri ve haberde kullanılan fotoğraf bile yanlış. Biz bunları düzeltmeyeceğiz. Çünkü yazılanların düzeltilecek bir yanı yok. Hiçbirisi doğru değil” dedi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Haberleri yazan kişiler ve yayınlayan gazeteler hakkında suç durusunda bulunacaklarını ifade eden ‘Dışarıdaki Gazeteciler’, “24 Temmuz’daki Cumhuriyet gazetesi davası 11 Eylül’e ertelendi. Hükümet yanlısı gazeteler, kurduğumuz WhatsApp grubunun isminden hareketle 24 Temmuz’da ‘kargaşa’ çıkacağını, ikinci bir Gezi’nin planladığını yazdı. Gezi olmadı. Kaos çıkmadı. Sadece Cumhuriyet gazetesinin hapisteki çalışanları hakim önüne çıktı. Bizler bu davayı takip ettik, mahkemede olanları yazdık, anlattık. Çünkü sadece gazetecilik yapıyoruz. Ve sadece gazetecilik yapmaya, hakikatleri halkla paylaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

17 kişinin cezaevinden firar girişimi engellendi

SONRAKİ HABER

Milletvekilleri Sertel ve Çakırözer: Basın kartlarını basın meslek örgütleri vermeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...