15 Ağustos 2017 13:16
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ağustos 2017 13:26

Münir Özkul 92 yaşında

'Mahmut Hoca' ve 'Yaşar Usta' gibi unutulmaz karakterlere hayat veren Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Münir Özkul, 92 yaşına girdi.

Münir Özkul 92 yaşında

Paylaş

Usta Sanatçı Münir Özkul bugün 92 yaşına girdi. Özkul, özel ve devlet tiyatrolarında birçok önemli oyunda rol almasının yanı sıra "Mahmut Hoca” ve “Yaşar Usta” gibi Türk sinemasının unutulmaz karakterlerine hayat verdi.

TİYATROYA İLK ADIMINI 1940 YILINDA ATTI

15 Ağustos 1925'te İstanbul’da dünyaya gelen Münir Özkul, tiyatrodaki ilk sahne deneyimini 1940 yılında Bakırköy Halkevi’nde yaşadı. 1948 yılında Ses Tiyatrosu'nda sahnelenen “Aşk Köprüsü” oyunuyla profesyonelliğe ilk adımını atan Özkul, daha sonra Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne'ye geçti. Usta oyuncu, İstanbul Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nun da aralarında olduğu bazı tiyatrolarda sahneye çıktı.

Türk tiyatrosunun önemli bir simgesi olan “Kavuk” da, 1968 yılında İsmail Dümbüllü tarafından Münir Özkul’a devredildi.

200’DEN FAZLA FİLMDE ROL ALDI

Münir Özkul, Yeşilçam’daki ilk deneyiminde 1951 yapımı “Vatan ve Namık Kemal” filminde figüran olarak rol aldı. Hababam Sınıfı'nda canlandırdığı “Mahmut Hoca” ve Bizim Aile'deki “Yaşar Usta” gibi Türk sinemasının unutulmaz karakterleriyle özdeşleşen Özkul, 200’den fazla filmde oynadı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından “Devlet Sanatçısı” unvanı verilen Münir Özkul, uzun yıllardır demans hastalığıyla mücadele ediyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP olası depremler konusunda araştırma önergesi verdi

SONRAKİ HABER

Antalya'da belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne olmuştu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa