20 Temmuz 2012 14:08

Ford 440 kişiyi işten çıkarıyor

FORD Otomobil Fabrikası Avustralya’daki iki fabrikasından çok sayıda kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.Ford’un Melbourne şehrindeki Geelong ve Broadmeadows fabrikalarından 440 kişiyi işten çıkaracağını açıklaması bölge halkı tarafından şaşkınlıkla karşılandı.Avustralya yerel ve eyalet hükümetleri

Ford 440 kişiyi  işten çıkarıyor

Paylaş

FORD Otomobil Fabrikası Avustralya’daki iki fabrikasından çok sayıda kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.
Ford’un Melbourne şehrindeki Geelong ve Broadmeadows fabrikalarından 440 kişiyi işten çıkaracağını açıklaması bölge halkı tarafından şaşkınlıkla karşılandı.
Avustralya yerel ve eyalet hükümetleri bundan yaklaşık 6 ay önce 103 milyon dolarlık sübvanse ile Geelong ve Broadmeadows fabrikalarından işçi çıkarmaların önüne geçmeye çalışmıştı. Özellikle Türkiyeli göçmenlerin yoğun yaşadığı Geelong ve Broadmeadows bölgesinin ekonomisi de büyük ölçüde Ford fabrikalarına bağlı.
Ford yetkililerinin yaptığı son açıklamaya göre, günlük üretimin 209 üniteden 148 üniteye düşmesi, geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında yüzde 25’lik bir düşüşün olduğu anlamına geliyor.
Avustralya’daki Ford’un Genel Müdürü Bob Graziano’a, her iki fabrikadan da işçi çıkarılacağını belirtti.
Avustralya yerel ve eyalet hükümetleri işçi çıkarlılmaması için fabrikaya bundan yaklaşık 6 ay önce 103 milyon dolarlık yardımda bulunmuştu. Sübvanse ile Geelong ve Broadmeadows fabrikalarından işçi çıkarmaların önüne geçmeye çalışmıştı.
Ford fabrikalarının Tayland’a taşınmasının gündemde olduğu belirtiliyor. Tayland’ın Ford’a yaptığı cazip teklifler iddiaları güçlendiriyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Gıda krizi kapı da mı?

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş, Çiğli OSB işçilerine 1 Mayıs çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa