14 Ağustos 2017 18:36

Beyaz Saray: Trump ırkçıları da kınıyor

Trump’ın Charlottesville’deki olaylara ilişkin kınama mesajı sonrasında Beyaz Saray 'kınama beyazların üstünlüğünü savunanlar için de geçerli' dedi.

Beyaz Saray: Trump ırkçıları da kınıyor

Paylaş

ABD Başkanı Trump’ın Charlottesville’deki olaylara ilişkin kınama mesajında ırkçılıktan söz etmemesi tepki çekti. Beyaz Saray tepkiler üzerine kınamanın beyazların üstünlüğünü savunanlar için de geçerli olduğunu duyurdu. Beyaz Saray Sözcüsü şu ifadelere yer verdi:

“Başkan dünkü açıklamasında her türden şiddet, bağnazlık ve nefreti kınadığını güçlü bir biçimde söyledi. Elbette bu beyazların üstünlüğünü savunanları, KKK, neonazi ve tüm aşırılık yanlısı grupları da içeriyor” 

Öte yandan ABD basını, cumartesi günü Charlottesville’de beyazların üstünlüğünü savunan ırkçıları protesto eden eylemcilerin üzerine aracını sürerek bir kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan 20 yaşındaki James Alex Fields Jr’ın Nazi sempatizanı olduğunu yazdı.

NAZİZMDEN BÜYÜLENMİŞ!

Washington Post, Fields’ın okuldaki öğretmeni Derek Weimer’ın açıklamalarına yer verdi. Öğretmeni pazar günü tutuklanan Fields’ın lisedeyken ırkçı görüşleri olduğunu, Nazizm’den “büyülendiğini” söyledi.

Fields’in aracını ırkçılık karşıtı eylemcilerin üzerine sürmesi sonucu 32 yaşındaki Heather Heyer adlı kadın hayatını kaybetmiş, 19 kişi de yaralanmıştı. (DIŞ HABERLER)


 

ÖNCEKİ HABER

Savcılık kararı BES üyelerinin hukuksuz ihracını gösterdi

SONRAKİ HABER

IMF: Türkiye beklenenden daha fazla yavaşlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa