14 Ağustos 2017 18:30

Savcılık kararı BES üyelerinin hukuksuz ihracını gösterdi

Van Cumhuriyet Başsavcılığının ihraç edilen BES üyeleri hakkında yürüttüğü soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Savcılık kararı BES üyelerinin hukuksuz ihracını gösterdi

Paylaş

Derya KAYA
ANKARA

Van Cumhuriyet Başsavcılığının ihraç edilen BES üyeleri hakkında yürüttüğü soruşturmada “Terör örgütlerine üye olduklarına dair istihbari bilgiler dışında kamu davası açmayı gerektirir somut bir delilin bulunmadığının anlaşıldığı” tespit etti. Savcılık kararda “kovuşturmaya yer yok” diyerek takipsizlik kararı verdi.

6 Ocak 2017 tarih ve 679 sayılı KHK ile kamu görevinden ilişikleri kesilen KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi Meftun Atakan, Keziban Kızıldağ ve Mehmet Tayyip Güzel hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma sonucunda haklarında “kovuşturmaya yer olmadığı”na karar verildiği ortaya çıktı. Soruşturmada “Silahlı terör örgütüne üye olduklarına dair istihbari bilgiler dışında kamu davası açmayı gerektirir somut bir delilin bulunmadığı tüm dosya kapsamında anlaşılmakla” denilerek kamu adına ayrı ayrı kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi. 

ÖNCE FETÖ, SONRA KCK

Kararda bir başka dikkat çeken nokta ise savcılığın BES üyesi Atakan, Kızıldağ ve Güzel hakkında soruşturmayı FETÖ/PDY örgütüne üye olma suçundan açtığı ancak evrakların incelenmesiyle PKK/KCK örgütü ile irtibat ve iltisaklarının bulunarak ihraç edildiklerinin tespiti sonrası soruşturmanın PKK/KCK kapsamında yürütüldüğü ifade edildi. 
 

ÖNCEKİ HABER

Orman yangınlarına tepki: Bölge topyekûn cezalandırılıyor

SONRAKİ HABER

Siteler’de yangının ardından işçiler kaygılı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa