14 Ağustos 2017 18:26

Orman yangınlarına tepki: Bölge topyekûn cezalandırılıyor

Bölgede günlerdir yangınlara müdahale edilmemesine ve ormanların yanmasına tepkiler sürüyor

Orman yangınlarına tepki: Bölge topyekûn cezalandırılıyor

Paylaş

Şırnakın Gabar, Cudi ve Dera dağlarında, Dersim kırsalının birçok noktasında, Diyarbakır Lice’de askeri operasyonlar sonucu çıkan yangınlar hektarlarca ormanı kül ederken, yetkililer yangına müdahale etmedikleri gibi söndürmeye giden sivilleri de engelliyor. Günlerdir yangınlara müdahale edilmemesine ve ormanların yanmasına tepkiler ise sürüyor. Ekoloji aktivisti Güner Yanlıç, orman yangınlarının “güvenlik” politikalarının bir sonucu olduğunu söylerken, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici ise, “Özel güvenlik bölgeleri cumhuriyet tarihinden bu yana ciddi hak ihlallerine sebebiyet veriyor” dedi. 

YANGINLAR ‘GÜVENLİK’TEN ÇIKIYOR 

Ormanların birçok canlıya ev sahipliği yapan bir ekosistem olduğunu dile getiren Yanlıç, orman yangınlarının iktidarın “güvenlik” politikalarının sonucu olduğunu söyledi. Batı ve doğudaki ormanlar arasında ayrım yapmadıklarını söyleyen Yanlıç, “Bakıyorsunuz batıda orman yangını çıktığı zaman yangın söndürmesinde sorumlu kurum ve kuruluşların alana gitmesinde herhangi bir sakınca görülmüyor. Fakat doğuda bir handikap var. 1990’lı yıllardan beri devam eden güvenlik bölgeleri gerekçe gösterilerek müdahale edilmiyor” dedi. 

Yangınların bölgedeki karakolların güvenliklerini sağlama iddiasıyla yapılan bombardımandan kaynaklı çıktığını belirten Yanlıç, Türkiye’nin “güvenlik” politikalarını yeniden şekillendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yanlıç, “Yaşam hakkına inanan herkesin, tüm canlıların yaşam alanı olan orman ekosisteminin yok olmaması için duyarlı olması gerekiyor” dedi. 

Yangınların bölgeyi her yönden etkilediğini dile getiren Ekoloji Aktivisti Çilem Aydın da, “Bölgedeki tarım arazileri olumsuz etkileniyor. Orada oturan köylülerin kış için topladıkları samanları yanıyor. Lice’de birçok bölgede badem ağaçları var ve insanlar onunla geçimlerini sağlıyor. Dolayısıyla bu sadece sıradan bir orman yangını olarak değerlendirilmemelidir. Bu topyekun olarak bölgeyi cezalandırmaktır” diye konuştu. 

‘ÖZEL GÜVENLİK BÖLGELERİNE GİREMİYORUZ’

Dersim’de “özel güvenlik bölgesi” gerekçesiyle yangına müdahale ettirilmemesi hakkında konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ise “Özel güvenlik bölgesi öteden beri karşı çıktığımız bir uygulama. Çünkü bu bölgeler kendisiyle birlikte çok ciddi hak kayıplarına yol açıyor. Bölgede yaşayan sivil insanların tamamının sağlık hakkı, eğitim hakkı, ulaşım hakkı, dolaşım hakkı bu politikadan etkileniyor. İHD olarak OHAL’in ilanından bu yana hiçbir güvenlik bölgesine girmemize izin verilmedi. Ama şunu çok iyi biliyoruz bu güvenlik bölgelerinde çok ciddi ihlaller var” vurgusu yaptı. 

‘BÜYÜK BİR SUÇTUR’

Operasyon yapmanın da bir hukukunun olduğunu, hukuka uygun yapılmadığı zaman ciddi sorunların çıktığı uyarısı yapan Bilici, “Yangın, kim sebep olursa olsun işlenen bir suçtur ve müdahale edilmesi gerekir. Yangına müdahale etmek devletin görevidir. Bunu yapmıyorsa en azından orada yaşayan insanların müdahale etmesine engel olmamalıdır. Bir bütün olarak canlıların yanmasına müsaade etmiş oluyorsunuz. Bu büyük bir suçtur. Devlet yetkililerine çağrımız operasyon ve güvenlik kaygılarını bir kenara bırakıp bu yangınlara bir an önce müdahale etmesidir” diye konuştu. (Diyarbakır/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

'Oğlumun cenazesi inşaat altında kaybolmasın'

SONRAKİ HABER

Hatay'da inşaattan düşen Suriyeli işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa