TMMOB: Kamusal varlıkların yağmalanmasına izin vermeyeceğiz

TMMOB: Kamusal varlıkların yağmalanmasına izin vermeyeceğiz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Bakanlar Kurulu Kararı ile TPAO ile TPIC arasında gerçekleştirilen devirler hakkında açıklama yaptı.

“Enerjinin bu denli önemli olduğu bir dönemde özelleştirme adı altında tüm petrol imtiyazlarının devredilmesi, bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür” diyen Koramaz, kamusal varlıkların yağmalanmasına izin vermeyeceklerini ifade etti. 

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) 1954 yılından bu yana petrol arama, üretim, taşıma, rafinaj ve dağıtım alanlarındaki faaliyetleri kamu adına yürüttüğünü söyledi. TPAO’nun 30 yıldır uygulanan özelleştirme politikalarının ana hedeflerinden biri olduğunu kaydeden Koramaz, yıllardır kurum bünyesinden kopartılarak özelleştirilen İPRAGAZ, PETKİM, DİTAŞ, TÜPRAŞ ve POAŞ gibi şirketlerin artık kamusal zenginliğin bir parçası değil, sermaye gruplarının varlığı haline geldiğini söyledi.

SERMAYE İÇİN DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ

Bakanlar Kurulu Kararı ile TPAO’ya ait sondaj, workover, kuyu tamamlama ve jeofizik operasyonları servis hizmetlerine ait her türlü araç, iş makinesi, kule, gemi, diğer ekipman, malzeme, sondaj park sahaları ve müştemilatı BOTAŞ bünyesindeki Turkish Petroleum International Company’ye (TPIC) devredildiği belirten Koramaz, aynı kararla TPIC’in yurt içinde ve yurt dışında doğrudan sahip olduğu petrol arama ve işletme ruhsatlarının da tüm hak ve yükümlülükleriyle birlikte TPAO’ya geçtiğini aktardı. Öte yandan TPAO’nun pek çok kamu kuruluşu ve varlığıyla birlikte Varlık Fonu’na aktarıldığını hatırlatan Koramaz, “Kamusal varlıkların tasfiye edilerek ekonominin sıcak para ihtiyacını karşılamak için oluşturulan Varlık Fonu, TPAO’yu daha kolay özelleştirebilmek için, şirket üzerindeki taşınmazları TPİC’e devretmiş, TPİC üzerinde bulunan petrol arama ve işletme ruhsatlarını ise TPAO’ya almıştır. Bu devir işlemlerinin amacı, TPAO’nun özelleştirilmesi sürecinde sermaye için dikensiz bir gül bahçesi yaratmaktır” dedi. 

Koramaz açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Gelinen noktada TPAO ile birlikte özelleştirilmek istenen aslında Türkiye’nin yurt içinde ve yurt dışındaki petrol arama ve işletme ruhsatları yani haklarıdır. Enerjinin bu denli önemli olduğu bir dönemde özelleştirme adı altında tüm petrol imtiyazlarının devredilmesi, bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür. İmtiyaz devri, egemenlik haklarının devridir. Ülkenin toprak üstündeki tüm zenginliklerini ulusal ve uluslararası sermayeye peşkeş çekenler şimdi de toprağın ve denizin altındaki zenginlikleri peşkeş çekmek istemektedir. Ülkemizin en önemli yatırımlarından biri olan TPAO’nun özelleştirilmesine, varlıklarının yağmalanmasına, çalışanların iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Ülkemize ve zenginliklerimize sahip çıkacağız.” (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Ağustos 2017 17:16
www.evrensel.net
ETİKETLER Emin Koramaz

1 yorum yapılmış

 1. Binali Toplar 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Keşke izin sizin elinde olsaydı... Siz yaratanın verdiklerini yine yaratanın verdiği
  akıl süzgecinden-bilimsel verilerden- geçirerek izah ederek. göstererek söylüyorsunuz
  Inandığını söyeleyen sevgili insanlarımız; akla bilime göre hiç hareket etmiyorlar-Mübarekler
  nasıl inanıyorlarsa?-Yani akıl etmeyi, gözlem yapmayı,hesap etmeyi, bilimsel olmayı Yaratan
  emretmemiş öyle mi?
  Kırıkkale'nin Kızılırmak boylarındaki güzelim araziler, Ankara Gölbaşı'nın verimli arazileri
  Adapazarı Düzce ovaları, Kestel-Gürsu-İnegöl ovaları inanların elinden yok edilmedi m?
  Amik ovası inananları seçtiği Demirel; İstanbul'un doğal göletleri; inanların seçtikleri DİNİNE-KİNİNE bağlılar tarafından yok edilmedi mi? Taktir İnananların..... Belki onlar da havadan
  kazanınca kolaylıkla harcıyorlar.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.