14 Ağustos 2017 16:52

'Enflasyonun sorumlusu olarak çiftçiyi görmekten vazgeçin'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Şemsi Bayraktar enflasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

'Enflasyonun sorumlusu olarak çiftçiyi görmekten vazgeçin'

Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin sadece gıda ve tarıma odaklandığını vurgulayarak, “Komite sanki gıda ve tarım dışında enflasyon yokmuş gibi hareket ediyor. Yüzde 9,79 olan temmuz ayı tüketici fiyatlarındaki yıllık enflasyonun 2.19 puanı gıda ve alkolsüz içeceklerden. İyi de gıda ve alkolsüz içecekler dışında kalan yüzde 7.60’lık bir enflasyon var. Ona niye kimse bir şey demiyor? Enflasyonun sorumlusu olarak çiftçinin görülmesinden vazgeçilsin” dedi.

Bayraktar, tarımda üretici fiyatlarının, hazirandaki yüzde 1.46 düşüşün ardından temmuzda da yüzde 2.28 gerilediğini bildirerek, yıllık bazda tarımda üretici fiyatlarının, 3 ayda 7.12 puan azalarak yüzde 17.25’ten yüzde 10.13’e indiğini açıkladı.

Bayraktar, yaptığı açıklamada yıllık bazda ocak ayında yüzde 7.36 olan tarımda üretici fiyat artışının, şubatta yüzde 9.29’a, martta yüzde 12.70’e, nisanda yüzde 17.25’e çıktığını, mayıs ayında yüzde 15.08, haziran ayında yüzde 12.23, temmuz ayında ise yüzde 10.13 seviyelerine indiğini belirtti.

Ocak ayında aylık bazda yüzde 9.51 yükselen tarımda üretici fiyatlarının şubatta yüzde 1.36, martta yüzde 2.05 gerilediğini, mayısta yüzde 3.79 arttığını bildiren Bayraktar, tarımda üretici fiyatlarının haziran ayında yüzde 1.46, temmuz ayında yüzde 2.28 düşerek, yıllık enflasyonu da tek hanelere yaklaştırdığını vurguladı. Bayraktar, temmuz ayında tüketici fiyatlarında yüzde 0.15 artış, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0.71 düşüş olduğunu hatırlattı. 

‘ORTALAMALARA GÖRE ENFLASYON YÜZDE 8.14’

Milli gelir hesaplarında enflasyon olarak deflatörün kullanıldığını, bunun da enflasyonda on iki aylık ortalamalara dayandığını belirten Bayraktar, “Yıllık içindeki dalgalanmaları da içerdiği için on iki aylık ortalama enflasyon, fiyat artışlarını çok daha doğru yansıtıyor. On iki aylık ortalama enflasyona bakıldığında tarım üretici fiyatlarındaki enflasyonun yüzde 8.14 ile tek hanede kaldığı ayrıca hem TÜFE’nin hem de gıda ve alkolsüz içeceklerdeki enflasyonun altında gerçekleştiği görülüyor. Temmuz ayı itibarıyla TÜFE’de yıllık enflasyon yüzde 9.79, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9.44, gıda ve alkollü içeceklerde yıllık enflasyon yüzde 10.07, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9.27 düzeyindeyken, tarımda üretici fiyatları yıllık yüzde 10.13 iken on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8.14’te kalıyor. Bu durum tarımda fiyat dalgalanmalarının sık ve yüksek olmasından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun sorumlusunun tarım ve gıda olarak lanse edildiğini ama bunun gerçekleri tam olarak yansıtmadığına belirten Bayraktar, şu ifadeleri kullandı: “Tüketici fiyatları artışında tarım, ağırlığına çok yakın bir pay aldı. Tüketici enflasyon sepetinde yüzde 21.77 ile en büyük ağırlık gıda ve alkolsüz içecekler olmasına karşın, gıda ve alkolsüz içeceklerin enflasyondaki payı 2.19 puanla, sepetteki ağırlığı da yüzde 16.31 olan enflasyonda 2.49 puan pay alan ulaştırmanın hayli altında kaldı. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi sadece tarıma ve gıdaya odaklanmış durumda. Sanki gıda ve tarım dışında enflasyon yokmuş gibi hareket ediyor. Yüzde 9.79 olan temmuz ayı tüketici fiyatlarındaki yıllık enflasyonun 2.19 puanı gıda ve alkolsüz içeceklerden. İyi de gıda ve alkolsüz içecekler dışında kalan yüzde 7.60’lık bir enflasyon var. Ona niye kimse bir şey demiyor? Enflasyonun sorumlusu olarak çiftçinin görülmesinden vazgeçilsin.”

Öte yandan Bayraktar, tarım üretici fiyatlarındaki düşüşün sebebinin bitkisel ürünlerden kaynaklandığını, temmuz ayında fiyat düşüşünün çok yıllık bitkisel ürünlerin yüzde 10.24, yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyvelerde yüzde 10.31 ile çift hanelere çıktığını duyurdu.

TARIM-ÜFE YÜZDE 10,13 ARTTI 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2017’ye ait Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, Tarım-ÜFE, Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 2,28 azalırken, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,08, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,13 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 8,14 artış gösterdi.
Bir önceki aya göre değişim, tarım ve avcılık ürünlerinde yüzde 2,36, ormancılık ürünlerinde yüzde 1,08 ve balıkçılıkta yüzde 0,68 azalma oldu.

BİTKİSEL ÜRÜNLER YÜZDE 10,24 AZALDI

Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 0,94 artış, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 0,07 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde ise yüzde 10,24 azalma oldu. Bu dönemde alt tarım gruplarından diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler yüzde 2,46, canlı sığırlar, bunlardan elde edilen işlenmemiş süt yüzde 1,03, tahıllar yüzde 0,13 artış gösterdi. Buna, karşın yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler yüzde 10,31, çeltik yüzde 0,47, yağlı meyveler yüzde 0,31 ve sebzeler yüzde 0,30 azaldı. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

TESK Başkanı: Her şey dahil sistemine son verilmeli

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa