Ramazanın ilk ‘Sivil Cuma’sında barış çağrısı

Ramazanın ilk ‘Sivil Cuma’sında barış çağrısı

Bölge illerinde ramazan ayının ilk Sivil Cuma namazında binlerce kişi saf tuttu.  Verilen vaazlarda hem 14 Temmuzda Diyarbakır’da yaşanan polis saldırısına tepki gösterildi, hem de akan kanın durması çağrısı yapıldı.Şırnak’ın Cizre, Silopi, İdil ilçeleri, Urfa, Siirt, Batman, Diyarbakır merkez ve Silvan, Bismil ilçeleri,

Şırnak’ın Cizre, Silopi, İdil ilçeleri, Urfa, Siirt, Batman, Diyarbakır merkez ve Silvan, Bismil ilçeleri, Van, Hakkari, Muş’un Malazgirt ilçesi ve Manisa’da ramazanın ilk Sivil Cuma namazını kılmak için binlerce kişi bir araya geldi. Diyarbakır’da, Dağkapı Meydanı’nda bulunan Selahattin Eyyubi Yeraltı Çarşısındaki namaz öncesi vaaz veren DİAY-DER üyesi Mele Mehmet Gönden, “Öldürmek, zulmetmek suçtur” dedi.

CİZRE

Cizre'de Ramazan ayının ilk sivil Cuma namazı için 2 bini aşkın kişi Belediye Parkı'na akın etti. Yaklaşık 50 derece sıcağa aldırış etmeden sivil Cuma namazında saf tutmak için parka gelen binlerce yurttaş, ağaçların gölgesine sığınarak namaz öncesi verilen Kürtçe vaazları dinledi. Mele Sait Özdemir tarafından verilen vaazlardan sonra kitle namaz için saf tuttu.

SİLOPİ

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde de sivil Cuma namazı BDP Silopi İlçe binası önündeki alanda kılındı. Namaza, BDP İlçe yöneticileri, belediye meclis üyelerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Yurttaşlar evlerden getirdikleri seccade, battaniye, halı ve kartonları yerlere sererek namaz için saf tuttu. Kürtçe hutbe okuyan Mele Mehmet Sadak, Ramazan ayının İslam dininde önemine değinerek Kuran'dan bazı ayetler okudu. Vaazın ardından yüzlerce kişi namaz kıldı.

İDİL

İdil (Hezex) İlçesi'nde sivil Cuma namazı İdil Belediyesi Halk Evi'nde kılındı. Yurttaşlar, kavurucu sıcağa rağmen namazın kılındığı Aşiti Parkı bahçesindeki Halk Evi'ne akın etti. Yüzlerce yurttaşın doldurduğu Halk Evi'nde vaaz veren Mele Ali, Ramazan ayının İslam alemi için önemine vurgu yaparak, mübarek Ramazan ayında insanların barışması gerektiğini söyledi. Vaazın ardından yüzlerce yurttaş namaz için saf tuttu.

URFA

Urfa'da da BDP İl binasında kılınan sivil Cuma namazına çok sayıda kişi katıldı. Kürtçe vaaz veren Mele Mehmet Akbaş, 14 Temmuz günü yapılması planlanan mitingde polisin kullanmış olduğu şiddeti kınadı. Daha sonra Ramazan ayının önemine vurgu yapıldı. Okunan hutbenin ardından yurttaşlar namaz için saf tuttu.

SİİRT

Siirt'te de namaz Belediye Parkı'nda kılındı. BDP İl Eş Başkanı Seracettin Kayran, BDP'li yöneticiler, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Musa Kurhan, il genel ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi namaza katıldı. İmam Mehmet Polat tarafından okunan Kürtçe hutbenin ardından yurttaşlar namaz için saf tuttu.

Kurtalan İlçesi'nde de BDP İlçe Başkanı Zübeyir Yoltay, Belediye Başkanı Necat Yılmaz ile çok sayıda yurttaşın katılımıyla BDP il binasının üst katında namaz kılındı.

BATMAN

Her hafta Batman Belediyesi Çay Bahçesi'nde kılınan sivil Cuma namazında kavurucu sıcağa rağmen yüzlerce kişi saf tuttu. Batman Din Alimleri Derneği üyesi imamlar tarafından okunan Kürtçe vaazlarda Ramazan ayının tüm insanlığa huzur, barış ve sağlık getirmesi temennilerinde bulunuldu. Verilen vaaz ve okunan hutbenin ardından yurttaşlar namaz için saf tuttu.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da, Dağkapı Meydanı'nda bulunan Selahattin Eyyubi Yeraltı Çarşısı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, sivil Cuma namazını kıldı. Namaz öncesi Kürtçe vaaz veren DİAY-DER üyesi Mele Mehmet Gönden, "Din, özgürlük, eşitlik ve demokrasi üzerine kurulmuştur" dedi. Gönden, İslam dininde öldürmenin, zulüm etmenin suç olduğunu belirterek, "İnsan haklarını çiğneyen bir zihniyet Kur'an-ı Kerimi çiğneyendir" dedi. Verilen vaazların ardından DİAY-DER üyesi melesi Celal Efe, namaz kıldırdı.

SİLVAN

Silvan İlçesi'nde namaz Merkez Taziye Evi'nde imam Hüsnü Çalışıcı öncülüğünde kılındı. Ramazan ayının ilk günü olmasına rağmen yoğun katılımın olduğu namazda vaazlarda bulunan imam Çalışıcı, Ortadoğu'da akan kanın devletlerin eliyle olduğunu belirterek, Ramazan ayının barışa kardeşliğe, eşitliğe ve beraberliğe vesile olmasını diledi. Kürtçe hutbenin ardından yurttaşlar namaz için saf tuttu.

BİSMİL

Bismil'de sivil Cuma namazı Halil İbrahim Oruç Parkı'nda Mele Feyzi Yavuzkılınç öncülüğünde kılındı. Bismil'de kılınan namaza binlerce yurttaş katıldı. Mele Yavuzkılınç Kuran'dan ayetler okuyarak, "Bu dünyada zulüm yapan hiçbir diktatörün zulmü yanında kar kalmamıştır. Bu diktatörler sonunda mazlum halklar tarafından cezalandırılmıştır. Hiçbir zulüm cezasız kalmamıştır ve bundan sonra da kalmayacaktır" dedi. Ramazan ayının İslam alemi için önemli olduğunu belirten Yavuzkılınç, başta Kürtlerin ve İslam alemine huzur ve barış getirmesi dileğinde bulundu. Okunan dualar ardından binlerce yurttaş saf tutarak Sivil Cuma Namazı'nı kıldı.

VAN

Van'da her hafta gerçekleştirilen sivil Cuma namazına Ramazan ayının ilk gününde yüzlerce kişi katıldı. Van Belediyesi otoparkında kılınan namazda katılım yoğun olduğu için yurttaşlar yer bulmakta zorlandı. BDP İl ve ilçe yöneticileri, Van Belediye Başkanvekili Sabri Abi, Belediye Meclis üyelerinin katıldığı namazda konuşan Van İmamlar Derneği Başkanı Mele Yusuf Kılınç, Ramazan ayının mübarek bir ay olduğunu dile getirdi. Bölgede devam eden askeri ve siyasi operasyonlara değinen Kılınç, "Ramazan ayında zulüm yapılmaz. Artık barış ve kardeşlik olsun. Yeter artık kan dökülmesin. Bizim ülkede her gün insanlar ve gençlerimiz ölüyor. Bu savaş bir an önce durdurulmalıdır. Bu sorunun muhatabıyla bu sorun çözülmelidir" dedi. Vaaz ve hutbenin ardından cemaat namaz kıldı.

HAKKARİ

Hakkari'de ise BDP İl binasında kılınan sivil Cuma namazına Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP İl yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Mele Fikret Turan'ın Ramazan ayı önemi üzerine verdiği Kürtçe vaazdan sonra yurttaşlar namaz için saf tuttu.

MALAZGİRT

Muş'un Malazgirt İlçesi'nde ise BDP İlçe binasında kılınan namazı Mele Nuri Adıyaman kıldırdı. Ramazan ayının önemini Kürtçe verdiği vaazla anlatan Adıyaman'ın vaazlarının ardından yüzlerce kişi namaz kıldı.

MANİSA

Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde sivil Cuma namazı BDP İlçe Örgütü Musa Anter Konferans Salonu'nda kılındı. Mele Muhyeddin Oğuz verdiği vaazlarda halklar üzerinde uygulanan zulümlere ve buna sesiz ve tepkisiz kalınmaması gerektiğini dile getirdi. Oğuz, Hz. Muhammed'in gördüğü zulümden dolayı Mekke'den Medine'ye gitmek zorunda kaldığını anlattı. Oğuz, "Zulüm ve hakikatleri inkar edenlere karşı bir şey yapamıyorsa da insanın en azından boyun eğmeyerek alet olmayarak yardımcı zulme karşı duranlara yardımcı olması gerektiğini" kaydetti. Daha sonra namaz kılındı.

MERSİN

Mersin’de Güneş Mahallesi'nde bulunan Akdeniz Kültür ve Sosyal Tesisleri Parkı'nda kılınan sivil Cuma namazına 2 bini aşkın kişi katıldı. (DİHA)

www.evrensel.net