14 Ağustos 2017 16:30

Barselona havaalanında süresiz grev başladı

İspanya'nın ikinci en büyük kenti Barselona’daki El Prat Havalimanının özel güvenlik işçileri genel greve çıktı.

Barselona havaalanında süresiz grev başladı

Paylaş

İspanya'nın en turistik kentlerinden Barselona’daki El Prat Havalimanının özel güvenlik işçileri genel greve çıktı. Havaalanının güvenliğinden ve kontrollerden sorumlu Eulen işçileri, maaşlarında 350 avroluk artış ve iş yükünün azaltılmasını talep ediyor.Eulen işçileri, şirket ile aralarında arabuluculuk yapan Katalonya Bölgesel Hükümeti’nin aylık 200 avroluk maaş zammı önerisini kabul etmeyerek 4 Ağustos’tan beri sürdürdükleri uyarı grevini dün gece yarısından itibaren genel greve çevirdi. El Prat Havaalanı özel güvenlik çalışanları, havaalana gelen yolcu sayısının sürekli artmasıyla birlikte çalışan sayısı sabit kalmasının arttırdığı iş yükünü, aylık 800 ila 1100 avro arasındaki ücretleri ve 16 saate kadar çıkan mesai saatlerinden şikayetçi.

Grev nedeniyle havalimanında uzun kuyruklar oluşurken Katalonya Hükümeti Bayındırlık Bakanı Íñigo de la Serna, havaalanındaki güvenliği ve düzeni sağlamak için sivil muhafızların hazır olduğunu söyledi.

3 saati geçen bekleme sürelerinin uyarı grevlerinin yapıldığı iki hafta boyunca binden fazla yolcu kaybına neden olduğu belirtiliyor. Grevin diğer havalimanlarına da yayılması bekleniyor.

‘GREV HAKKINA MÜDAHALE’

Grevin turizme zarar vermesinden endişe eden bölgesel hükümet arabuluculuktan çekilirken gerektiğinde bağlayıcı tahkim kararı için devreye girebileceğini söyledi. Fakat sendika bunun grev hakkına müdahale olduğunu ifade ediyor.

İşçiler iki hafta boyunca uyarı grevi yapmıştı. Bölgesel hükümet işçiler ve şirket yetkilileri arasında çözüm üretmeye çalışmış ancak şirket işçilerin taleplerini, işçiler ise hükümetin önerilerini kabul etmemişti. Katalonya Özerk Bölgesinin başkenti Barselona İspanya’nın en çok turist çeken kentlerinden biri olarak anılıyor. Barcelona Havaalanı’nın yolcu hacmi 2009-2016 yılları arasında yüzde 60 artarken işçi sayısı ve bu işçileri aldığı maaş miktarı artmamıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

RTÜK’te HDP’li üye kalmayacak

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa