14 Ağustos 2017 16:03

Kerestecioğlu: Hükümet, polis şiddetinin sorumlusudur

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu İzmir'de 2 kadının polisler tarafından darbedilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Kerestecioğlu: Hükümet, polis şiddetinin sorumlusudur

Paylaş

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, İzmir’de iki kadının şiddet şikayetiyle kolluk güçlerine başvurdurduktan sonra polisler tarafından ikinci defa şiddete maruz kaldığını Meclis’e taşıyarak, “İstanbul Sözleşmesinin gereklerini yerine getirmesi gereken hükümetiniz, kolluk güçlerinin eylemleri nedeniyle bizzat yaşanan şiddetin sorumlusu haline gelmiştir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, İzmir’de iki kadının, polis tarafından şiddete maruz bırakılmasını Meclis gündemine taşıdı. 9 Ağustos 2017 günü İzmir Alsancak’ta motorsikletli iki kişinin tacizine maruz kalan iki kadın, yardım istedikleri polisler tarafından darp edilmişti. Polisler kadınlara “Bu ne hal, bu saatte böyle gezerseniz size az bile yapmışlar” dedikten sonra birine önce vurmuş, sonra yere yatırarak kırık ayağının üzerine basmış, yerde tekmelemişti.

Kerestecioğlu, Başbakan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergesinde, şiddet şikayetiyle kolluk güçlerine başvuran kadınların ikinci defa şiddete maruz kaldığını belirterek, “İstanbul Sözleşmesinin gereklerini yerine getirmesi gereken hükümetiniz, kolluk güçlerinin eylemleri nedeniyle bizzat yaşanan şiddetin sorumlusu haline gelmiştir” dedi. 

Kerestecioğlu önergesinde “İstanbul Sözleşmesi uyarınca kadına yönelik şiddete karşı derhal yasal veya diğer tedbirleri almakla yükümlü kolluk kuvvetlerinin bizzat kadınlara şiddet uyguladığı bu olay, Bakanlığınızı kadına yönelik şiddete karşı daha ciddi ve acil tedbirler almaya yöneltecek midir? Son dönemde pek çok kadın, kıyafetleri bahane edilerek kolluk güçleri, özel güvenlik personelleri ve çeşitli sivil şahıslar tarafından sokakta şiddete maruz kalmışlardır. Bu konuda Bakanlığınız herhangi bir önlem alacak mıdır?” sorularını sordu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sivas'ta 31 asker karın ağrısı ile hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa