Hatip Çayı’nda tehlikeli dönüşüm

Hatip Çayı’nda tehlikeli dönüşüm

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Mamak’ta Hatip Çayı üzerindeki kentsel dönüşüm projesi yeni felaketlere gebe. Üzerinde kongre merkezi, park ve birçok konutun bulunduğu dere yatağı üzerindeki projeyle ilgili Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası ve Barınma Hakkı Meclisi açıklama yaptı..Meslek örgü

Meslek örgütleri bugün Hatip Çayı üzerindeki Üreğir Mahallesi’nde incelemelerde bulundular. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Candan Karakuş ise, “Başbakan Samsun’daki olaylardan sonra TOKİ’nin kusursuz olduğunu açıklarsa belediye başkanı da buranın dere yatağı üzerinde olmadığını rahatlıkla söyler’’ diye konuştu. Uyarılmadıklarını söyleyip meslek odalarını eleştiren Başbakana “Bir kez daha uyarıyoruz. Dere yatağına konut yapılmayacağını çocuklar bile biliyor. İnsanların canıyla oynamayın” diye seslendi.

Şehir Plancıları Odası 2. Başkanı Dr. Ümit Özcan, Ankara’da yeni konuta ihtiyaç olmadığına dikkat çekti. Yeni çıkan yasayla kentsel dönüşüme karşı çıkmanın suç haline getirildiğini hatırlatan Özcan, yoksullaşan halkın sesine kulak vermenin ve bilimsel verilere uymanın önemini vurguladı. Mamak Belediye Meclis Üyesi Yusuf Sağlık ise AKP zihniyetinin insana değil rantlara değer verdiğini belirtti.
(Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net