13 Ağustos 2017 21:03

Suriyelilere kötü muamele İsveç Parlamentosu gündeminde

Türkiye'deki kamplarda kalan Suriyeli mültecilere yönelik kötü muamele İsveç Parlamentosu gündemi geldi.

Suriyelilere kötü muamele İsveç Parlamentosu gündeminde

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm
 

İsveç’teki Moderat (Muhafazakar) Parti Milletvekili Margareta Cederfelt, verdiği bir yazılı soru önergesiyle Suriyeli ilticacılara yapılan kötü muameleyi İsveç Parlamentosu’nun gündemine getirdi.
 
Suriye’de savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Türkiye’nin kabul ettiği 3 milyon ilticacıdan 300 bininin devlete ait kamplarda kaldığını hatırlatan Cederfelt, “Son dönemde gelen bilgiler Suriyeli ilticacıların koşullarının pek iyi olmadığını gösteriyor. Fiziki dayak, işgücünün istismarı, sığınmacıların aç bırakıldığı, bakım ve sağlık hizmetlerinde yetersizlik olduğu söyleniyor” dedi.
 
Cederfelt, Dışişleri Bakanı Margot Wallström’e Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi için ne tür girişimlerde bulunduğu sorusunu yöneltti.
 
Aynı zamanda  Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu’nda partisini temsil eden ve AGİT (Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı) Delegasyonu Başkan Yardımcısı görevini yürüten Cederfelt, Evrensel’in sorularını yanıtladı.
 
Avrupa Birliği ile Türkiye arasında sığınmacılar için yapılan anlaşmanın Türkiye’ye sığınmacılara insan onuruna yaraşır bir yaşam sağlama yükümlülüğü getirdiğini söyleyen Cederfelt, anlaşmaya uyulmadığını ve Suriyelilerin çok kötü koşullarda ucuz iş gücü olarak kullanıldığını gösteren bir çok haberin yerel ve uluslarası medyada yer aldığına dikkat çekti.
 
Cederfelt, Türkiye’deki gelişmelerin tamamen ters yönde olduğunu belirterek “Günümüzde olumlu hiç bir gelişmeden söz edemeyiz. Bu ürkütücü. Türkiye’deki gelişmeler ve hak ihlalleri İsveç Parlamentosu’nun gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Kutuplaştırıcı olmamamız gerekir. Türkiye’de insan haklarının sadece sol veya Kürtler için gerekli olduğunu söyleyemeyiz. İnsan hakları herkes için gerekli. Başarıya ulaşabilmemiz için soruna böyle yaklaşmamız  gerekir” dedi.

 

‘ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE İNANMIŞTIK’

 

Erdoğan’ın  iş başına gelmeden önce demokrasi ve insan haklarını geliştirme sözünü verdiğini ve aralarında partisinin de bulunduğu pek çok parti ve kuruluşun buna inandığını söyleyen Cederfelt, “Ama ne yazık ki böyle olmadı. Gelişmeler gerçekten korkunç. Bugün Türkiye’deki gelişmeleri olumlu bulabilecek tek bir parti veya kuruluş olduğunu sanmıyorum. İnsanlar cezaevlerine atılıyor. Rejimin hoşuna gitmeyen şeyler söyledikleri için tutuklanıyor. Bunlar bir hukuk devletinde kesinlikle olamaz” şeklinde konuştu.

 

‘ADİL BİR SEÇİM YAPILMADI’

 

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde AGİT’in gözlemci heyetinin başkanlık görevini yürüttüğünü ve Diyarbakır’ın kırsal alanlarında yaşananlara şahit olduğunu söyleyen Cederfelt, “Demokratik ve özgür bir seçim olmadı. Bir seçim lokalinde gözlerimin önünde usülsüzlükler yapıldı. Uluslararası gözlemcilerin orada olması umurlarında değildi. Basının çok önemli bir bölümü AKP’yi destekledi. AKP devletin olanaklarını sonuna kadar kullandı ve adil bir seçim yapılmadı” dedi.

 

‘İNSANLARIN KORKTUKLARI İÇİN SESSİZ KALMALARI KAYGI VERİCİ’

 

Cederfelt, Türkiye’de daha önce ilişkide bulunduğu insanların Türk devletinin misillemesinden korktukları için kendisinin sorularına yanıt vermelerinden kaçınmaları ve sessiz kalmalarını kaygı verici bulduğunu söyledikten sonra AKP’nin İsveç ve Avrupa ülkelerinde casusluk çalışmaları yürüterek muhalifleri fişlemesine şu ifadelerle tepki gösterdi.

 

“Tehdit edilen ve fişlendiğini düşünen herkes durumu polise bildirmeli. Hiçbir insan düşüncelerini söylediği veya hükümete muhalif olduğu için kendisini baskı altında hissetmemeli. İsveç Hükümeti’nin de Türkiye’nin casusluk faaliyetlerine karşı önlem alması gerekir.”

ÖNCEKİ HABER

Balat'ta boğulma tehlikesi geçiren kişi kurtarıldı

SONRAKİ HABER

Google'ın doodle yaptığı "Timsah avcısı" Steve Irwin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa