Dilek Öcalan: CPT, AKP’nin yandaşı haline geldi

Dilek Öcalan: CPT, AKP’nin yandaşı haline geldi

Abdullah Öcalan'ın eylülden beri ailesiyle görüştürülmediğini belirten HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, tecride ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatlarıyla, 5 Nisan 2015’ten bu yana İmralı Heyeti’yle ve 11 Eylül 2016’dan bu yana ise ailesiyle görüştürülmüyor. Bugüne kadar avukatların Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı 678 görüşme başvurusu “hava muhalefeti”, “koster bozuk”, “koster onarımda” ve “OHAL” gerekçesiyle reddediliyor. Ailenin yaptığı görüşme başvuruları da aynı gerekçelerle reddediliyor. Öcalan ailesinden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, İmralı’daki tecride ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘İMRALI’DAKİ GELİŞMELER KAYGI VERİCİ’

Cezaevlerinde yaşananlara dikkat çekerek, İmralı Adası’ndaki gelişmelerin kaygı verici olduğunun altını çizen Öcalan, “Şu an sağlık koşullarının, güvenlik koşullarının hangi aşamada olduğunu ailesi ve avukatları bilmiyor. Bununla birlikte toplumda yaratılan bu kaygı, ileri süreçlerde bir kaosa dönüşmesi söz konusu. Çünkü, AKP’nin İmralı Adası’nda tecridi başlatmasıyla, Kürdistan’da yaşanan savaş ve Kürdistan’da uygulanan yıkım artarak bugüne kadar devam etti. Çatışmasızlık döneminde Türkiye’de hiçbir ile bir cenaze gitmiyordu. Nasıl oldu ki bu görüşmeler 7 Haziran öncesi kesildi ve sonrasında tırmandırılan bu şiddet, Türkiye’nin nereye doğru gittiğini ve ne yaşadığını birebir teyit ettirdi. Bu sadece bizim Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü neden esas aldığımızın bir kanıtıdır. Sayın Öcalan müzakereleri yürüttüğü sürece bütün toplum Sayın Öcalan’ın belirtmiş olduğu önerileri sahiplendi. Sonuna kadar arkasında durdu” diye konuştu.

‘CPT RAPORUNU NEDEN AÇIKLAMIYOR?’

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT’), İmralı Adası’nda yaptığı görüşmelere ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuna açıklamamasını, kendi yasalarına aykırı davranmak olarak değerlendiren Öcalan, “CPT, AKP’nin yandaşı olmuştur. Bugün Türkiye’ye gelip, İmralı Adası’na gidip birebir Kürt Halk Önderi’ni görmeden sadece müdürlerinden rapor alarak hazırlayan bir kurum sadece AKP’nin yandaşıdır. Neden açıklanmıyor? Korkuyorlar mı, bunu bilmek gerekiyor. Toplum bunu merak ediyor. Böyle bir hakkı vardır. Eğer o kurum varsa bu toplum sayesinde vardır. Uluslararası bütün toplumları eşit düzeyde yaklaşıma mecbur bırakan bir durumda olması gerekiyor. Ve bugün görüyoruz ki hiçbir adım atılmıyor, herkes sağır ve dilsizi oynuyor. Hiç kimse duymuyor, görmüyor” diyerek, tepki gösterdi. (Van/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Dilek Öcalan

2 yorum yapılmış

  1. muro 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Ülkemizin Tek sorunu Terör örgütü lideri ile görüşemmek olmuş..... Onca Yürek yakan olay varken Vekil olarak seçilen Halkın Parsını aylık olarak bilmem kaç milyar ki askeri ücret 1,44 civarı ikewn ayrıca devletin sunduğu araba vs hizmwetler alıp tek sorun sanki terörö örgütü liderinin göürüşme yamammak...Yazıklar olsun ..okadar şehit varken ülkede ekonomik sorun varken çözüm bulmak için zaman harcamak yerine tecrit Vijdan yazısı ...Allah cc hz Herkesin amelince niyetince versin inşallah bu halkı her kim kandırıp çıkar menfaat sağlıyor ise Yüce Mevlamıza havele ediyoruz.....Bu Vatan tek Bayrat tek Halkımız Kerdşdir Etnik kimlik ayrımcığığı yapıp halı bölmek isdeyene Fırsat vermeycek Yüce Rabbimiz ve Halkımız inşallah .......aminn...

  2. Özcan karaer 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Önemli olan bu insanların ne dediği değil gazete veya gazetecilerin bu pisliklere çanak tutması habire gündemi değiştirip akp ye iyilik yapıyorsunuz devam edin devam edin

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.