13 Ağustos 2017 11:14

Tacize uğrayan iki kadına polis şiddeti Meclis gündeminde

CHP Genel Başkanı Sezgin Tanrıkulu, İzmir'de tacizi şikayet eden iki kadının polis tarafından darbedilmesini Başbakan Binali Yıldırım'a sordu.

Tacize uğrayan iki kadına polis şiddeti Meclis gündeminde

Paylaş

İzmir'de evlerine giderken motorsikletle yanlarından geçen kişilerce taciz edilen iki kadının şikayet için gittiği polis tarafından darbedilmesi Meclis gündemine taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yaşanan olay ve kılık kıyafet konusundaki baskılara dair Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinde, 20 ve 22 yaşındaki Derya Kılıç ve Seray Gürer'in, 10 Ağustos gecesi yaşadıkları taciz ve polis şiddetinin medyaya yansıdığı hatırlatıldı. Olaydaki polis şiddetinin kamera görüntülerine de yansıdığı belirtilen önergede, polisler hakkında takibat başlatılıp başlatılmadığı soruldu. Önergede ayrıca OHAL döneminde polislere "kılık-kıyafet talimatı" verilip verilmediği de soruldu.

Önergede Başbakan Binali Yıldırım'a şu sorular yöneltildi:

1. 20 ve diğeri 22 yaşında olan Derya Kılıç ve Seray Gürer'in, 10 Ağustos gecesi, evlerine giderken, motosikletle yanlarından geçen kişilerce elle taciz edildiği ve sokakta yaşanan  taciz sonrası şikayet için gittikleri polisten dayak yedikleri iddiası doğru mudur?

2. Polise gidip şikayetçi olan Kılıç ve Gürer'in ifadelerinde, ‘' Polis bize ‘Böyle giyinip gecenin bu saatinde gezerseniz, sizi daha çok elleyen olur or…lar' dedi. Biz de ‘Sen ne diyorsun lan' cevabını verince dayak yedik'' dedikleri ve olaya ilişkin video görüntülerinde, 2 genç kızın, polis şiddetine uğradıkları iddiası doğru mudur?

3. Polislerin uyguladığı sözlü ve fiziksel şiddet iddiaları ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?

4. Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir? Sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan polisler görevden alınacak mıdır?

5. "Böyle giyinip gecenin bu saatinde gezerseniz, sizi daha çok elleyen olur or…lar" ifadelerini kullanarak mağduriyetlerini belirtmek üzere gelen kadın vatandaşlarımızı kılık-kıyafetine göre yargılayıp sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan polisler ile ilgili olarak  İçişleri Bakanlığı gereğini yerine getirecek midir?

6. "Kadınlardan birinin ayağının kırık olduğu bilinmesine rağmen, polis tarafından ayağının üzerine basıldığı ve tekmelendiği iddiası doğru mudur?

7. 1 yılı aşkın süredir devam eden OHAL süresince kamuoyunun ve vatandaşların bilmediği, ancak polislere ve emniyet güçlerine gönderilen bir tür "kılık-kıyafet talimatı" bulunduğu iddiaları doğru mudur?

8. İddia doğru ise, bu "kılık-kıyafet talimatı" kim ya da kimler tarafından hangi tarihte verilmiştir? İçeriği kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

9. 16 Temmuz 2016 - 11 Ağustos 2017 tarihleri arasında Türkiye genelinde illere göre polis ve emniyet güçleri tarafından gözaltına alınırken, gözaltında ve ifade verme süreçlerinde sözlü, fiziksel ve psikolojik tacize uğradığı gerekçesiyle toplam kaç kadın  BİMER'e başvuru yapmıştır ve bu başvurulardan kaçı ile ilgili olarak ne tür işlemler yapılmıştır?

10. Yapılan başvurulardan hakkında işlem yapılmayanların sayısı ve gerekçeleri nelerdir?

NE OLMUŞTU?

İzmir'de, 10 Ağustos gecesi Derya Kılıç ve Seray Gürer adlı iki kadın motosikletli şahıslar tarafından taciz edildikten sonra yolda gördükleri polislerden yardım istedi, ama polis kadınları darbetti.

Polislerin kadınları dövdüğü anlar güvenlik kameralarına da yansırken, mağdur kadınlar hem polislerden hem de tacizcilerden şikayetçi oldu. Bunun üzerine polislerin de kadınlardan şikayetçi oldukları öğrenildi. Polis şiddeti kameralara yansırken olayı basına anlatan kadınlar, tacizin ardından yardım istemek amacıyla polislerin yanlarına gittiğini, "Plakayı alamadık, gördüyseniz yardımcı olabilir misiniz?" dediklerini söylemişti. Kadınlar "Size bu kılıkla az bile yapmışlar. Halinize bakın" sözlerine tepki gösterince darbedildiğini anlatan Derya Kılıç, "Direkt yere yatırdı zaten. Kırık ayağımın üzerine bastı. Tekmeledi her yerimi. Kalçamda morluk var" demişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Komünistlerden Çar 2. Nikolay heykeline tepki

SONRAKİ HABER

Giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa