Elvan: Kırığa rağmen hastaneye ters kelepçeyle götürüldüm

Gülmen ve Özakça eyleminde gözaltına alınırken kolu kırılan Gülsüm Elvan ‘Kolum kırılmasına rağmen hastaneye kadar ters kelepçeyle götürüldüm’ dedi.

12 Ağustos 2017 11:40
Paylaş

Erdi TÜTMEZ
İstanbul

Kadıköy’de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek için açıklama yapan gruba polisin sert saldırısında darbedilerek gözaltına alınan Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ın kolu kırıldı. Evrensel'e konuşan Elvan, “Kolum kırıldı dedim, ters kelepçeyi sökmediler. Cevapları ‘Anahtarı bulamadık’ oldu. Kolumun kırılmasına rağmen hastaneye kadar ters kelepçeyle götürüldüm” dedi.

KHK ile işlerinden atıldıktan sonra açlık grevine başlayan ve ardından tutuklanan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça'ya destek vermek için grevlerinin 156’ncı gününde Süreyya Operası önünde eylem düzenlendi. Polis eyleme saldırırken eylemde aralarında Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve ablasının da olduğu 16 kişi gözaltına alındı. Saldırısı sırasında Gülsüm Elvan’ın kolu kırılırken Elvan'ın kolundaki kırığın tedavisi için ameliyatın gerekli olup olmadığı Pazartesi günü netleşecek.

 

‘KOLUM KIRILDI, KELEPÇEYİ AÇAMADILAR’

Yaşananları Evrensel'e anlatan Gülsüm Elvan, polisin kendilerine sert bir müdahalede bulunduğunu aktardı. 
“Nasıl oldu anlamadık ve bir anda sert bir müdahale oldu” diyen Elvan, “Yanımda kızım ve kızımın hocası da vardı. Gazeteci arkadaşlarımızla sohbet ediyorduk. Ve bir anda müdahale başladı. Etrafımızı sardılar. Ben de saldırı üzerine ‘Yapmayın, etmeyin.’ diye bağırdım. Beni ve kızımı gözaltına aldılar ve ters kelepçe taktılar. Ben o an saldırı sırasında kolumun kırıldığını hissettim. Bunu söyledim ancak ‘Anahtarı bulamadık’ diyerek kelepçeyi çözemediler. Uzun süre böyle kaldım. Hastanede kelepçeyi çıkardılar.” ifadelerini kullandı.  

Savcılık talimatıyla serbest bırakılan Elvan, son olarak şunları söyledi: Bu ülkede işkence var, zulüm var. Bütün dünya duysun, görsün bunu. Kolumun kırılması hiçbir şey değil. Bana öyle bir yürek yarası verdiler ki kolumun kırılması hiç bir şey. Bana kapanmayan bir yara verdiler.”

 

ÖNCEKİ HABER

ABD Barzani'den referandumun ertelenmesini istedi

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa