12 Ağustos 2017 10:11

Hak Savunucusu Veli Acu tecritte tutuluyor

Büyükada’da tutuklanan insan hakları savunucularından Veli Acu, yaptığı tüm başvurulara karşın Silivri Cezaevi’nde tek başına tecritte tutuluyor.

Hak Savunucusu Veli Acu tecritte tutuluyor

Paylaş

Büyükada’da tutuklanan insan hakları savunucularından Veli Acu, yaptığı tüm başvurulara karşın Silivri Cezaevi’nde tek başına tecritte tutuluyor. Acu’yu ziyaret eden CHP Milletvekili Veli Ağbaba, “Cezaevi yönetimi tamamen keyfi bir şekilde davranıyor” dedi. Tutuklamalara yapılan itirazlar da reddedildi.

Büyükada’da da gözaltına alınarak, tutuklanan insan hakları savunucularının tutukluluklarına yapılan itiraz reddedildi.

Büyükada’da insan hakları toplantısındayken, gözaltına alınan daha sonra da tutuklanan insan hakları aktivistleri İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Günal Kurşun ve Veli Acu, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi İdil Eser, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonundan İlknur Üstün, insan hakları aktivisti Özlem Dalkıran ve insan hakları savunucuları Ali Garahvi ile Peter Steudner, bir ayı aşkın süredir Silivri Cezaevi’nde tutuluyorlar. Avukatlarının, tutuklu aktivistler için yaptıkları itirazların tümü reddedildi.  

TECRİTTE TUTULUYOR

Tutuklu aktivistlerden İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Günal Kurşun ve Veli Acu’nun beraber kalmak için Silivri Cezaevi idaresine verdiği dilekçeler ise reddedildi. Günal Kurşun farklı bir tutuklu ile koğuşa alındı. Veli Acu ise hala tek başına, tecritte tutuluyor.

'YALNIZ KALMAK DA İŞKENCE'

Veli Acu’nun tecrit koşullarının sona erdirilmesi için cezaevi idaresine verdiği dilekçeler, gerekçesiz olarak reddedildi. Acu, avukatına, “Ben 11 kardeşle büyüdüm, 25 yeğenle. Yalnız kalmak benim için işkence. Bir insanla kalmak, konuşmak istiyorum. Kitap okuyorum, yetmiyor” diyerek, duygularını anlattı.

SPOR HAKKI DA YOK 

Veli Acu, tutuklulara tanınan haftada bir spor yapma hakkından yararlanmak için de cezaevi idaresine başvurdu. Bu başvuru da “Listeler her ayın başında hazırlanıyor, bu ay geçti” gerekçesiyle reddedildi.

TAMAMEN KEYFİ

Büyükada’da tutuklanan insan hakları aktivistlerini CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba ve Özgür Özel ziyaret etti. Veli Ağbaba, “Veli Acu ve Günal Kurşun birlikte kalabilirler, bunun önünde hiçbir engel yok. Tüm talepleri reddedilmiş, Günal Kurşun’un yanına farklı tutuklular getirilmiş ama Veli Acu hala tek başına kalıyor. Bu cezaevi yönetiminin tamamen keyfi bir uygulamasıdır” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Bağımlı sayısı artıyor: AMATEM'e 5 ayda 6 bin kişi başvurdu

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa