11 Ağustos 2017 14:08

Ağbaba: AKP, tarım işçilerinin sorunlarını görmezden geliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, tarım işçilerinin kazalarda yaşamını yitirmesinde iktidarın sorumluluğuna dikkat çekti.

Ağbaba: AKP, tarım işçilerinin sorunlarını görmezden geliyor

Paylaş

Malatya Hekimhan’da meydana gelen iş cinayetinde 3 mevsimlik tarım işçisinin hayatını kaybetmesinin ardından bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, “Her yıl yüzlerce tarım işçisi yollarda can veriyor ve AKP bu soruna kulak tıkıyor. Kaza yapan araçların sürücüsü AKP’dir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 2016 yılında 155 bin mevsimlik tarım işçisinin bulunduğunu, aileleriyle birlikte yaklaşık 500 bin kişinin tarım işçisi olarak memleketlerinden ayrılıp Türkiye’nin değişik illerinde çalıştıklarını kaydeden  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu bölgelerinde yaşayan insanların yılda ortalama 3-4 aylığına, Malatya’ya kayısıya, Adana’ya pamuğa, Niğde’ye patatese, Karadeniz’e fındığa gittiklerini belirtti.

ÖLÜM YOLCULUĞUNA ÇIKIYORLAR

Malatya’nın Hekimhan ilçesinde tarım işçilerini taşıyan traktörün devrilmesi sonucu ilk belirlemelere göre 3 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığını hatırlatan Ağbaba, tarım ürünlerinin çıkmasıyla birlikte Türkiye’nin değişik bölgelerinde neredeyse her gün işçilerin yaşamını yitirdiğini söyledi. Ağbaba, mevsimlik tarım işçilerinin, çalışacakları şehirlere giderken veya il içerisinde bahçelere gidip gelirken, tıka basa bindirildikleri kamyonetlerde, minibüslerde, traktör römorklarında ölüm yolculuklarına çıkarıldığını ifade etti.

Mevsimlik tarım işçilerinin trafik kazalarıyla anılır olduğunu dile getiren Ağbaba şöyle devam etti: “28 Temmuz tarihinde Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde mevsimlik işçileri taşıyan servis minibüsünün devrilmesi sonucu aralarında çocukların da bulunduğu 17 kişi yaralandı. 2 Ağustos tarihinde Gümüşhane’nin Torul ilçesinde mevsimlik işçileri taşıyan minibüs ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 26 kişi yaralandı. 8 Ağustos tarihinde Ordu’nun Ulubey ilçesinde mevsimlik fındık işçilerini minibüsün dereye yuvarlanması sonucu 8’i ağır, 18 kişi yaralandı. Son olarak Hekimhan’da 3 işçi hayatını kaybetti.”

Tarım işçilerinin barınmadan, ulaşıma, sağlıktan eğitime ciddi sorunları bulunduğunu hatırlatan Ağbaba, “Buna karşın AKP bu sorunları görmezden geliyor. Mecliste konuyu defalarca gündeme getirmemize rağmen verdiğimiz araştırma önergeleri her defasında  AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Reddedilen her bir önerge karşımıza trafik kazası ve ölüm olarak geliyor. Bugün yitirdiğimiz her bir işçinin sorumluluğu önergelerimizi reddeden AKP milletvekillerinin boynundadır. Isparta’da, Denizli’de, Gümüşhane’de, Afşin’de, Malatya’da devrilen,kaza yapan araçların asıl sürücüsü AKP’dir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Tarsus Cezaevindeki ihlaller Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

Netanyahu'nun yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili erteleme talebine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa