11 Ağustos 2017 13:34

Ayrıntı Dergi’nin dosyası: ‘Göçmenler ve Mülteciler’

Ayrıntı Dergi'nin 22. sayısında 'Göçmenlik ve mültecilik' ekonomik, sosyal ve siyasal boyutlarıyla irdeleniyor.

Ayrıntı Dergi’nin dosyası: ‘Göçmenler ve Mülteciler’

Paylaş

İki aylık siyaset ve kültür dergisi Ayrıntı Dergi, 22. sayısında ülkemizin ve dünyanın en önemli gündemlerinden biri olan “Göçmenler ve Mülteciler” dosyasıyla çıkıyor. Açık denizlerde batan mülteci gemileri, kıyıya vuran kimliksiz bedenler, suçla özdeşleştirilmeye çalışılan göçmenler ve trafik ışıklarında arabaların camlarına yaklaşan esmer çocuklarla hayatlarımızda yer eden “göçmenlik ve mültecilik” meselesi ekonomik, sosyal ve siyasal boyutlarıyla ele alınıyor.

Göçmenlik ve mültecilik konusunda teorik yaklaşımlar kadar, güncel sorunlar ve deneyimlerin de incelendiği dosyada Tolga Karabulut, Mutlu Arslan, Nur Elçik, Çağrı Kahveci, Hayriye Kara, Duygu Tanış Zaferoğlu ve Elif Tuğba Doğan’ın yazılarının yanı sıra, Göçmen Figürü kitabıyla dikkat çeken Thomas Nail’le yapılan röportaj da yer alıyor.

Dergi’nin politik gündeme ilişkin bölümlerinde ise Dinçer Demirkent’in Türkiye’nin içinden geçtiğimiz sürece ilişkin değerlendirmesi, Sinan Birdal’ın Katar krizine ilişkin yorumu, Onur Yıldız’ın İngiltere Seçimlerine ilişkin gözlemleri yer alıyor. Dergide ayrıca iki önemli çeviri de var: ilki Sigmund Freud’un çığır açıcı çalışmalarından biriolan “Yas ve Melankoli” isimli makalesi, ikincisi de yaşadığımız neoliberalkrize ilişkin İngiliz ekonomist Michael Roberts ile yapılan söyleşi.

Eleştiri bölümünde ise olarak Pınar Güner’in Kafka eserleri üzerine incelemesi,  Murat Tırpan’ın günümüzün öne çıkan kavramlarından biri olan “Stalker” üzerine yazısı ve gazeteci -edebiyatçı kimlikleriyle tanıdığımız Adnan Gerger’in “Roman” türünün yaşadığı dönüşüme odaklanan denemesi bulunuyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Ergani'de köyün tek mezrasına iki taş ocağı

SONRAKİ HABER

MLSA raporuna göre adil yargılama hakkı sistematik olarak ihlal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa