11 Ağustos 2017 11:47

Domatesle birlikte saklanan sebzeler erken bozuluyor

Tarım ürünlerinin hasat ve sonrası ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Özlem Tuncay, yiyeceklerin uzun süreli saklanmasının püf noktalarına değindi.

Domatesle birlikte saklanan sebzeler erken bozuluyor

Paylaş

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tuncay, biber ve salatalığın domatesle aynı yerde saklanmamasını önerdi. Tuncay, domatesin olgunlaşmayı teşvik eden bir gaz salgıladığını, bu gazın diğer ürünlerin yaşlanmalarına sebep olduğunu belirtti. 

'DOMATESİ DİĞER ÜRÜNLERDEN AYRI SAKLAYIN'

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tuncay, tarım ürünlerinin hasat döneminde ve sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tuncay, Doğan Haber Ajansı'na verdiği röportajda, biber ve salatalığın domatesle aynı yerde saklanmamasını önerirken "Domates olgunlaşmayı teşvik eden bir gaz salgılıyor, bu doğal bir gaz, etilen. Bu gaz diğer ürünlerde yaşlanmaya sebep oluyor. O nedenler aynı yerde saklamamak bir çözüm olabilir" dedi.

'SALATALIK SOĞUĞU SEVMEZ'

Salatalığın soğuğu sevmediğini de belirten Tuncay, "Buzdolaplarının sıcaklığı salatalık için düşük. Ama 7 derecenin üzerinde de bir yer bulamayacağımız için yine buzdolabında saklamak zorunda kalıyoruz" dedi.

TARLADAKİ DÖRT ÜRÜNDEN BİRİ ÇÖPE GİDİYOR

Hasadın, hasattan sonra ürünlerin taşınması, temizlenmesi, ayıklanması, sınıflanması, boylanmasını da kapsadığını belirten Tuncay, son 10 yıl içerisinde Türkiye'de çok büyük gelişmelerin olduğunu fakat iç pazarda istenilen düzeyin yakalanamadığını söyledi. Tuncay "Ürünler olabildiğince hızlı hasat edilip paketlendikten sonra soğuk zincir korunarak tüketiciye ulaştırılırsa kalitenin daha fazla korunması ve kayıpların azaltılması söz konusu olacaktır. Türkiye'de üründen ürüne değişmekle beraber yaklaşık yüzde 25 civarında kayıp oluyor" ifadelerini kullandı.

'PATATES VE SOĞANI BUZDOLABINDA SAKLAYIN'

Temelde ürünlerin hangi koşullarda saklandıklarında dayanımlarının ve besin içeriklerinin korunabildiği konusu üzerine çalıştıklarını aktaran Doç. Dr. Tuncay, "Bazı ürünleri kullanacağımız kadar alıp tüketme yoluna gidersek daha iyi olur. Örneğin yeşilliklerin, çilek, incir gibi çok çabuk bozulan meyvelerin satın alındıktan hemen sonra tüketilmesi daha sağlıklı. Diğer ürünleri de serin yerde saklayabiliriz. Patates ve soğanı eğer yeriniz müsaitse buzdolabında saklarsanız daha uzun süre dayanacaktır. Işık istenmeyen gelişmelere sebep oluyor, patateste yeşillenmeler söz konusu olabiliyor veya soğanlar sünebiliyor. Patates ve soğan kuru, serin ve karanlık bir yerde saklanırsa uzun süre dayanmaları sağlanabilir" açıklamalarında bulundu.

'YEŞİLLİKLERİN SUYUNU İYİCE SÜZÜP KAPALI KAPTA BUZDOLABINA KOYUN'

Maydanoz, roka gibi yeşilliklerin iyice yıkandıktan sonra sularının mümkün olduğunca süzülerek buzdolabına konulmasını tavsiye eden Doç. Dr. Tuncay, "Ev kadınlarının yaptığı ve doğru olan bir uygulama var, ben de öneriyorum. Maydanoz, roka gibi yeşillikleri iyice yıkayıp suyunu mümkün olduğunca süzdükten sonra bunları ağzı sıkı kapanan kaplara koyup dolapta muhafaza etmek iyi bir uygulama aslında. Böylelikle domates, elma, muz gibi buzdolabında sakladığınız başka ürünlerle birlikte durduklarında etkilenmelerini önlemiş oluyorsunuz ve daha uzun süre dayanmalarını sağlayabiliyorsunuz" şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Süleyman Seba için animasyon film yayınlandı

SONRAKİ HABER

İngiltere Başbakanı Theresa May, B Planını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa