11 Ağustos 2017 10:54

Gazeteci Nedim Türfent davası: Süreç hukuka aykırı ilerliyor

Tutuklu Gazeteci Nedim Türfent’in avukatı Harika Günay Karataş dava sürecini değerlendirdi 

Gazeteci Nedim Türfent davası: Süreç hukuka aykırı ilerliyor

Paylaş

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 79 gün süren “yasak” döneminde yaptığı haberler nedeniyle Van’da gözaltına alınarak tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) muhabiri Nedim Türfent, 15 aydır tutuklu bulunuyor. İlk duruşmasında tanıkların “işkence altında ifadelerimiz alındı” ve “Nedim Türfent’i tanımıyoruz” beyanlarına rağmen tahliye edilmeyen Türfent’in yargılanma sürecini ve dün görülen 2’nci duruşmasını değerlendiren avukatı Harika Günay Karataş, sürecin bir bütünen hukuka aykırı bir şekilde ilerlediğini söyledi. 

‘DOSYADA SADECE TANIK İFADELERİ VAR’ 

Hazırlanan iddianamenin ve heyetin verdiği kararların hukuka uygun olmadığını söyleyen Karataş, “Dosya sadece toplama delilerle yaratılan bir dosya. Sadece tanık ifadeleri var” dedi. İlk duruşmada 25 tanıktan 14’nün dinlendiğini hatırlatan Karataş, “Dinlenen 14 tanıktan 13’ü çok net bir şekilde ifadelerinin işkence ile alındığını ve Nedim’i tanımadıkları beyan etti. Bu tanıklardan sadece bir tanesi önce Nedim’i tanımadığını ancak hakimin tekrar sorması üzerine tanıdığını beyan etti. Zaten bu tanığın ifadesine bakıldığında da çok büyük çelişkilerin olduğunu görebiliyorsunuz. 

‘MAHKEME ÖNCEDEN KARARINI VERMİŞTİ’

18 yaşından küçük bir çocuğun işkence ile ifadesinin alınması sırasında müdahil olmak istediklerini ancak mahkeme başkanının buna engel olduğunu dile getiren Karataş, tartışamaya yol açan süreci anlattı. Mahkeme devam ederken Türfent hakkındaki kararın verildiğine dikkat çeken Karataş, “Tanığa soru sormamız engellendi. Ve sesler yükseldi. Bunun üzerine duruşmaya ara verildi. İkinci sefer duruşma başladığında duruşmadan çıkarılmam yönünde yazılan ara kararın hemen altında ‘Nedim Türfent’in tutukluluk halinin devamına’ kararını görmüş oldum. Duruşma başlamadan önce tanıklar dinlenemeden önce, biz savunmamızı yapmadan önce, mahkeme aslında kararını vermişti. Çünkü biz bu davada yargılananın sadece Nedim olmadığını, Nedim’in şahsında gazetecilik faaliyetinin olduğunu, Yüksekova’da yaşan kıyımı, katliamı duyuran ve gerçekleri yazan bir gazetecinin ve gerçeklerin yok edilmek istendiğini çok net bir şekilde biliyoruz. Dün saatlerce duruşma kapısında bekletilmemiz, tanığa soru sormamıza engel olunmasının ve kolluk marifeti ile duruşma salonundan çıkarılmak istenmemin kötü niyetli ideolojik bir saldırı odluğunu çok net söyleyebilirim” diye konuştu. 

‘NEDİM REHİN TUTULUYOR’ 

Türfent’in rehin alındığını söyleyen Karataş, “Rehin alınma sürecinin bilerek ve isteyerek uzatıldığı kanaatindeyim. Bunu dün tanık olduğumuz yargılama adlı tiyatroda da çok net bir şekilde gördük. Nedim 2 yıla yakın bir süredir rehin. Tek kişilik bir hücrede tutuluyor. Avukat görüşleri engellenmeye çalışılıyor. Kitap, dergi, gazeteye ulaşması engellenmeye çalışılıyor. Bu da rehin alma sürecinin ağırlaştırılmış işkence ile aslında sürdüğünün net bir şekilde göstergesidir” dedi. 

Türfent’in avukat görüşlerinin de engellendiğini belirten Karataş, sözlerine şöyle devam etti. “Nedim’in rehin alınmasının politikası sonucu bizlerin görüşü de engelleniyor. Aynı cezaevi içinde T Tipi’ne, Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne, daha öncesinde M Tipi’ne yönelik bir yer değişikliği mevcut. Bu da işkencenin ve yıldırma politikalarının bir sonucu. Nedim ile görüşlerimiz memurların olmaması engeline takılıyor. Görüşe gittiğimizde 6-7 saat cezaevi kapısında bekletiliyoruz. Nedim halen tek kişilik bir hücrede bulunuyor.” (Hakkari/DİHABER)


 

ÖNCEKİ HABER

İran: IŞİD'in öldürdüğü askerimizin intikamını alacağız

SONRAKİ HABER

Hatay'da inşaattan düşen Suriyeli işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa