11 Ağustos 2017 06:35

'Adalet Kurultayı' için 'yaşayan adalet şehri' kurulacak

'Adalet Yürüyüşü'nün devamı niteliğinde gerçekleştirilecek 'Adalet Kurultayı' için Gelibolu yarımadasında 'yaşayan adalet şehri' kurulacak.

'Adalet Kurultayı' için 'yaşayan adalet şehri' kurulacak

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdarolğu’nun CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonrası Ankara’dan İstanbul’a gerçekleştirdiği “Adalet Yürüyüşü”nün devamı niteliğinde düzenlenecek “Adalet Kurultayı” için Çanakkale'de Gelibolu yarımadasında "yaşayan adalet şehri" kurulacak. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, kurultay katılımcılarının 5 gün boyunca konaklayacağı alanın çadırlar, konteynırlarla donatılacağını belirterek alanı "yaşayan adalet şehri" olarak nitelendirdi.

Cumhuriyet gazetesinden Ayşe Sayın'ın haberine göre Adalet Kurultayı için hazırlıklar devam ediyor. CHP’nin önceki günkü MYK toplantısında, masaya yatırdığı kurultayla ilgili planlamalar ve etkinlikler şöyle:

8 BAŞLIKTA ADALET

26-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan kurultay boyunca, sabah ve akşam oturumlarında konuşulmak üzere 8 ayrı konu belirlendi. Bu kapsamda “mahkemede adalet, devlette adalet, seçimde adalet, geçimde adalet, inançta adalet, eğitimde adalet, yaşamda adalet, medyada adalet” konulu oturumlar yapılacak. Her oturumda, alanlarına göre, adalet mağdurları, tanıklıklarını, yaşadıklarını ilk ağızdan anlatacaklar. Daha sonra ise alanlarındaki uzmanlar, sorunların kaynağı ve çözüm önerilerini anlatacaklar. CHP lideri Kılıçdaroğlu, açış konuşmasını yapacak. Özellikle tanıkların yaşadıkları mağduriyetleri anlattığı bölümleri Kılıçdaroğlu bizzat izleyecek.

YÜRÜYÜŞÇÜLERE DAVETİYE

CHP, adalet yürüyüşünde olduğu gibi kurultayda da “parti kimliği”ni ön plana çıkarmayacak. Adalet, demokrasi, özgürlük talebi olan bütün kesimlere kurultay açık olacak. Ancak Adalet Yürüyüşü’ne bizzat katılan siyasi parti temsilcileri, siyasetçiler, sivil toplum örgütü temsilcileri için ayrıca davetiye hazırlanıyor. Referandumda “hayır” diyen ve yürüyüşe de destek veren Saadet Partisi, Demokrat Parti, HDP, Meral Akşener hareketine destek siyasetçilerin de aralarında bulunduğu geniş siyasi yelpazeden isimlerin kurultaya katılması bekleniyor. CHP, davetli listesi üzerinde çalışmaları sürdürüyor.

ÇADIRDA KONAKLAMA

Kurultayın Gelibolu’da, “koruma alanları” kapsamında olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan kiralanacak 50 dönümlük arazi üzerinde yapılması planlanıyor. Bu kapsamda 5 günlük konaklama da alanda yapılacak ve çadırlar kurulacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve katılımcılar da bu alanlarda konaklayacak.

'ADALETE BİR TUĞLA DA SEN KOY'

Kurultayın anlamını vurgulamaya dönük, Çanakkale il merkezinde, tüm katılımcıların katkılarıyla “Adalet Anıtı” dikilecek. “Adalete bir tuğla da sen koy” sloganıyla yapılacak olan anıta üzerine isimlerinin yazılacağı tuğla koyabilecek ve katılımcılara “sertifika” verilecek. Kurultay alanında, Türkiye’de haksızlık ve adaletsizliğe uğramış, terör mağduru olanların anılacağı “Hafıza sokağı” oluşturulacak. Bu kapsamda Madımak, Başbağlar katliamında yaşamını yitirenler, Ergenekon’da yaşamını yitiren Kuddusi Okkır’dan, gözaltı, işkencelerde yaşamlarını yitirenlerin de aralarında bulunduğu isimler anılacak.

Kurultayla ilgili bilgi veren Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, kurultay alanının bir anlamda “yaşayan adalet şehri” olacağını belirterek, Türkiye’nin geleceği için, uzlaşma kültürünün oluşması için, legal siyaset platformu için en önemli buluşma zemini adalet zeminidir” dedi. Tezcan, kurultayın sonunda “adalet manifestosu” açıklanacağını bildirdi. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Cumhuriyet

ÖNCEKİ HABER

Sinop Nükleer Karşıtı Platform: Ölüler elektrik kullanmaz!

SONRAKİ HABER

Suikast sonucu yaşamını yitiren Martin Luther King Jr. ABD'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa