11 Ağustos 2017 03:12

15. Gençlik Yaz Kampı Antalya buluşması sona erdi

Söyleşiler, konserler ve atölyelerle geçen 15. Gençlik Yaz Kampı Antalya buluşması kapanış etkinliğiyle sona erdi.

Paylaş

Halil POLAT
Antalya

15. Gençlik Yaz Kampı Antalya buluşması kapanış etkinliğiyle sona erdi. Çeşitli söyleşilerin, konserlerin ve atölye çalışmasının yapıldığı yedi günlük kampın kapanış etkinliğine Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan katıldı. 

PARASIZ BİLİMSEL EĞİTİMİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Kamp komitesi adına kamp deklarasyonunu okuyan Çağla Yolaşan, akademinin tasfiye edilmeye çalışılmasına, tüm toplumla beraber gençlik üzerindeki olağanüstü baskı yöntemlerine karşı; bilimsel parasız, demokratik eğitim için kararlılıkla mücadele edeceklerini ifade etti. Gençleri savaş, yoksulluk, geleceksizlik cenderesine sıkıştırmak isteyenlere karşı barış ve eşitlik için kararlılıkla mücadele edeceklerini ilan ettiklerini söyleyen Yolaşan, gerici müfredata, düşük ücretlerle esnek ve güvencesiz çalışma koşullarına, kıdem tazminatının gasbedilmeye çalışılmasına karşı kararlılıkla mücadele edeceklerini söyledi. 

  • Kapanış etkinliğine Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan katıldı

Kapanış etkinliğinde gençlere hitap eden Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, kampın, siyasal gericiliğine gençliği dayanak yapmaya çalışan iktidara karşı verilmiş en güzel cevap olduğunu ifade etti.  Kızlı erkekli kahkahaların birbirine karıştığı kampın insanlığın bilim, kültür ve sanat alanında bütün bir birikiminin deneyimiyle birlikte nasıl üretim yapılabileceğinin gösterdiğini kaydeden Gürkan, kampın aynı zamanda dayanışmanın nasıl örüleceğinin de bir cevabı olduğunu söyledi. Gürkan, “Kamp, iktidarın politikalarına karşı verilmiş önemli bir cevaptır. Çünkü hükümet, iktidar kendi savaş politikalarına, baskı politikalarına, sömürü politikalarına, gençliği yedeklemek üzerine bir politika uyguluyor, bir yöntem uyguluyor. Oysa biliyoruz ki gençliğin buna itirazı var” dedi.

'MÜCADELENİN EN ÖNEMLİ PARÇASI'

Referandumda gençliğin önemli bir kesiminin 'hayır' diyerek itirazını belirttiğini dile getiren Gürkan, Türkiye'de gençlik mücadelesinin tarih boyunca gericiliklere karşı verilen mücadelede önemli bir deneyim sunduğunu belirtti. Neoliberal politikalara karşı Yunanistan’da, Fransa’da, İtalya’da, Almanya’da gençliğin mücadelenin önemli bir parçası olduğunu söyleyen Gürkan, “Ben inanıyorum ki siyasal gericiliğe karşı verilecek mücadelenin önemli bir parçası olacaktır gençlik. Demokratik bir Türkiye mücadelesinin önemli bir bileşeni olarak demokrasi mücadelesinde gençliğe başarılar diliyorum’’ dedi. 

‘KADIN ÇALIŞMASI DEKLARASYONU’

Kadın çalışmaları deklarasyonunu okuyan Helin Uzun, tam eşitliğin sağlanmasının ön koşullarını yaratan Ekim Devrimi’nin kadınların yaşamında kökten değişikleri beraberinde getirdiğini söyledi. Ekim Devrimi’nin üzerinden 100 yıl geçtiğini hatırlatan Uzun, “Sovyetler’de kadının üretime katılması ve beraberinde kadın emeğinin kalifiye hale getirilmesi, ev içi hizmetlerin kolektifleştirilmesi, kadın doğurganlığının tüm toplumun çıkarına planlanması, oy hakkı, boşanma hakkı, ücretsiz bir hizmet olarak kürtaj hakkı gibi uygulamaların kadının kurtuluşu açısından toplumsal dönüşümlerin nasıl sağlanabildiğini gösterdi” dedi. Bugün kadınların bir yandan kapitalizmin iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere esnek, güvencesiz ve  düşük ücretli çalışmaya zorlanırken diğer yandan muhafazakar politikalarla ev ve hane halkı bakımını üstlenmeye zorlanmakta olduğunu ifade eden Uzun, tüm kadınları mücadeleye çağırdı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Lig hasreti bitiyor: Başakşehir’in misafiri Bursaspor

SONRAKİ HABER

Adana’da cezaevindeki kadınlara dayanışma kartları atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa