20 Temmuz 2012 06:55

KPSS mağdurlarından pideli eylem

KPSS mağdurları ÖSYM önünde yaptıkları eylemde sıcağa aldırmadan bir saat oturma eylemi gerçekleştirdi. Günlerce ekranlarda Ramazan pidesi haberlerinin dolandığına vurgu yapan mağdurlar, “Bugün eyleme bir de pide getirdik artık basında yer almamamız için hiçbir sebep yok” dedi. Mağdurlar Demir’in istifa etmesi talep

KPSS mağdurlarından pideli eylem
Paylaş

İnternette sosyal paylaşım sitelerinde KPSS’nin iptal edilmesini ve Ali Demir’in istifa etmesini isteyen mağdurlar bugün Bilkent’te bulunan ÖSYM önünde eylem yaptı.  “KPSS İptal Ali Demir istifa” pankartı arkasında toplanan mağdurlar, “Kul hakkı dediniz hakkımız yediniz”, “ Susma haykır emeğine sahip çık, “ ABCDE kopyacı şifreci AKP” sloganları atarak ÖSYM önüne yürüdüler. “Ali pabucu yarım, çık dışarıya konuşalım” diye bağıran mağdurlar ÖSYM Başkanı Demir’in dışarı çıkmasını istedi.  

‘ADALET’ TEMENNİSİ

Burada mağdurlar adına konuşma yapan Pelin Çalık, ÖSYM yetkililerinin her sınav sonrası birçok skandala imza attığını, her seferinde de üzerlerinden sorumluluğu atarak aklandıklarını ifade etti. “2012 KPSS mağdurları olarak biz bu işin peşini bırakmayacağız” diyen Çalık, hukuksal alanda da suç duyuruları ve çeşitli davalar açtıklarını hatırlattı. Son olarak Ankara İdare Mahkemesi’ne de dava açtıklarını ve bu davanın binlerce KPSS mağduru adına açıldığını belirterek, davanın “adalet” getirmesi temennisinde bulundu.  

EN İYİ YAPACAĞI İŞ İSTİFA ETMEKTİR

Günlerdir eylemler düzenlediklerini ifade eden Çalık, Demir’in kendilerini görmezden gelmesini de eleştirdi. Demir'in mağdurları tatmin etmeyen açıklamalarını trajikomik diye niteleyen Çalık, Demir’e “gündemi bu şekilde işgal etme ve akılları bulandırma” dedi.  

Ali Demir’in gerek yaptığı açıklamarla gerekse tavırları ve davranışlarıyla "koltuğuna kök salmış, sorumsuz, istifa kelimesinin anlamını sözlüğünden çıkarmış bir insan profili çizdiğini" söyleyen Çalık, şunları söyledi: “ Ali Demir kendisinin kurumdaki soru sızdırmalarının, servis edilmelerinin ve şikeleri engelleyemediği ve çok daha vahimi ‘engellemediği ve örtbas ettiği’ gün gibi ortadadır. Kendisinin en iyi yapacağı iş istifa etmekten başka bir şey değildir.”

‘PİDE DE SAYESİNDE BASINDA YER ALABİLİRİZ’

Konuşmanın ardından mağdurlar Ramazan Pidesi ile poz verdi. Günlerdir ekranlarda ve gazetelerde Ramazan Pidesinin haberlerinin geçtiğini belirten mağdurlar, günlerdir yaptıkları eylemlerin basında yer almamasından yakındı. Mağdurlar, “Bugün eyleme bir de pide getirdik artık basından yer almamamız için hiçbir sebep yok. Düşündük ki Pide sayesinde basında yer alabiliriz” dedi.

DEMİR İNSANLIK SINAVINDAN SIFIR ALDI

Mağdurlar, eylemlerinin ciddiyetinin anlaşılması için 35 derece sıcağa aldırmadan 57 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Temsili KPSS sınavının da yapıldığı eylemde mağdurlar, ÖSYM bahçesine sabun ve sünger bırakarak, “ÖSYM’nin pisliğinin temizlenmesine” katkı sağladıklarını belirttiler. KPSS kitapçıkları ve ÖSYM’nin dağıttığı kalemleri yere atarak tepki gösteren mağdurlar bir de Ali Demir’e karne verdiler. “Demir’in insanlık sınavı” diye niteledikleri karne de, vicdan, iş ahlakı, sorumluluk, dürüstlük, güven, özveri ve tecrübe derslerinden Ali Demir'in sıfır aldığını kaydetti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Polis vahşetine bir örnek daha

SONRAKİ HABER

İzmir’de ırkçı provokasyon girişimleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...