11 Ağustos 2017 02:05

Almanya'dan Türkiye'ye 5,6 milyon avroluk silah satışı

Alman firmaları, 2017'nin ilk dört ayında Türkiye'ye 5 milyon 600 bin avro tutarında silah ve mühimmat sattı.

Almanya'dan Türkiye'ye 5,6 milyon avroluk silah satışı

Paylaş

Almanya'daki silah firmalarından 2017'nin ilk dört ayında Türkiye'ye 5 milyon 600 bin avro değerinde silah ve mühimmat satışı yapıldı.

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen'in Alman Federal Meclisi'nde verdiği soru önergesi üzerine Ekonomi Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, bu rakam daha önce izni verilmiş ve bu yılın başından itibaren sevkiyatı gerçekleşmiş silah ve mühimmatı içeriyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre açıklamasında bu satışlardan bir kısmına yıllar önce izin verildiğini belirten Bakanlık, Almanya'nın NATO müttefiki Türkiye'ye 2016 yılında 49 milyon avro değerinde silah ve mühimmat satışı yaptığını kaydetti. Bu rakamın 2015'te ise 26 milyon 500 bin avro olduğu belirtildi.

Almanya'da yasalara göre silah firmalarının ülke dışına yaptığı satışları hükümetin onaylaması gerekiyor.

Alman Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre, 2017 yılının ilk dört ayında Türkiye'ye toplam 22 milyon avto tutarında silahlanma malzemeleri için satış izni verildi. Bakanlığın açıklamasında geçen yıl ise Türkiye'ye toplamda 83 milyon 900 bin avro tutarındaki silah ve mühimmat satışına izin verildiği kaydedildi.

'ALMAN HÜKÜMETİ YANGININ ÜZERİNE KÖRÜKLE GİDİYOR'

Sol Parti Milletvekili Dağdelen, Alman Yazı İşleri Ağı'na (RedaktionsNetzwerk) konuya ilişkin verdiği demeçte Alman hükümetini "Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi radikal İslamcı terörü destekleyen ülkeleri silahlandırmakla" suçladı. Dağdelen, "Alman hükümeti gözün gördüğünü riske ediyor, silah sevkiyatı ile bölgedeki çatışmalarda yangının üzerine körükle gidiyor" diye konuştu.

Ekonomi Bakanlığı daha önce Türkiye'deki darbe teşebbüsünden itibaren Türkiye'ye silah ve mühimmat satışının dikkatle incelendiğini duyurmuştu.

Alman firmalarının lisansı altında üretilen G-3, MP-5 ile MG-3 ve çok sayıda tabanca, TSK’nın temel silah envanterinde ve çok önemli yere sahip. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: DW Türkçe

ÖNCEKİ HABER

Oyuncu Seyfettin Karadayı hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa