10 Ağustos 2017 15:23

Rektör İbiş, Yiğiter'i bu kez özel yönetmelikle engelledi

İhraç edildiği Ankara Üniversitesi'ne öğrenci olarak dönme hakkı kazanan Dr. Cenk Yiğiter'e özel yönetmelik değişikliği yapıldı!

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

KHK ile ihraç edildikten sonra ihraç edildiği okula öğrenci olarak geri dönme hakkını kazanan Dr. Cenk Yiğiter’in eğitim hakkı Ankara Üniversitesi'nin yaptığı yönetmelik değişikliğiyle kısıtlandı. Yiğiter durumu “Rektör Erkan İbiş yasama yetkisini üzerine alarak bir darbe yapıyor. Artık Türkiye'yi İbişler cuntası yönetiyor” diye değerlendirdi.

KHK ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden ihraç edilen Akademisyen Cenk Yiğiter, 8 Ağustos’ta açıklanan LYS sınav yerleştirme sonuçlarına göre Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü kazanmıştı. Ancak Ankara Üniversitesi 8 Ağustos 2017 tarihinde çıkardığı yönetmeliğin kayıtla ilgili bölümüne ‘kamu görevinden çıkarılmamış olması gerekir’ maddesi ekledi.

Üniversite yönetimi yaptığı değişiklikle Yiğiter'in hakkıyla kazandığı bölüme girmesini engellemiş oldu. Durumu değerlendiren Yiğiter, “Yönetmelikte herhangi bir biçimde kamu görevinden çıkarılanlar kayıt hakkına sahip olamazlar deniyor. Bu kişi Ankara Üniversitesi özelinde ben oluyorum. Anayasa'da düzenlenmiş eğitim- öğretim hakkı ancak Anayasa'da belirtilen nedenler dolayısıyla kanunla sınırlandırılır. KHK'lerle insanları okuldan atan Rektör Erkan İbiş bir süredir yasama yetkisine sahip olduğu için Anayasa'daki eğitim- öğretim hakkını yönetmelikle düzenleyebileceğini sanıyor. Bu Anayasa ihlalidir ve siyaset bilimi terminolojisine göre darbedir. Kaldı ki Meclis bile eğitim- öğretim hakkını Anayasa'da yer aldığı için kısıtlayamaz, Meclis'i bağlayan Anayasa, İbiş'i bağlamaz oldu” diye konuştu.

‘ÜLKEYİ İBİŞLER CUNTASI YÖNETİYOR’

Yiğiter, Türkiye'de bir cunta yönetimi olduğunu ifade ederek, “Albaylar cuntası deniyor ya. Artık Türkiye'yi İbişler cuntası yönetiyor” dedi. Normal bir ülkede Ankara Üniversitesi'nin yaptığı yönetmelik değişikliği hakkında yürütmeyi durdurma kararı verileceğini belirten Yiğiter, bu süreçten sonra durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar götüreceğinin altını çizerek, “Türkiye'de mahkemelere güvenemediğim için süreci AİHM'e götüreceğim ve oradan tazminat alacağım. Bu tazminatı da çocuğumun eğitim masraflarında kullanacağım. Ancak şuna dikkat çekmek istiyorum, bu tazminatı İbiş ödemeyecek. Tazminat halkın paralarından oluşan Hazine'den ödenecek. Kamunun birikimleri bu şekilde hak mahrumiyetleri yaratılarak heba ediliyor. Ülkeyi zarara uğratan İbişler cuntası ancak faturasını halk ödüyor” ifadesini kullandı.
Yiğiter, yaratılan hak mahrumiyetleriyle Türkiye'nin itibarının yurt dışında da düşürüldüğünün altını çizerek, “Yaptıklarıyla ülke itibarını her gün düşürüyorlar. Artık bunun altında bir kasıt aramak gerek” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Detention warrants issued for 35 journalists

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...